Ogród z nowoczesną fontanną? Nawet do małego ogrodu

Płynąca woda w ogrodzie… Szum, widok strumienia – to uspokaja, wycisza. Współczesna fontanna dodaje ogrodowi szyku i elegancji. Jak może wyglądać ciekawa wzorniczo fontanna nawet w małym ogrodzie? 

Pomysł na fontannę? Można ją osadzić zarówno w ziemi, jak i zbudować specjalny murek, po którym będzie spływać woda lub taki, który stanie się obudową dla fontanny. Murki jako elementy fontanny zyskały popularność w ogrodach ze względu ciekawy design i łatwość wykonania.

Fontanna w obudowie z pustaków Neo Polbruk

W nowoczesnych ogrodach świetnie sprawdzają się w tej roli murki zbudowane z pustaków betonowych, takie jak na przykład Polbruk Neo. Posiada on geometryczny, prostokątny kształt, gładką fakturę oraz modne w nowoczesnych aranżacjach kolory utrzymane w tonacji szarości – grafit i stalowy. Neo doskonale nadaje się również do budowy murków oporowych, obudowy skarp, ścian chroniących przed nadmiernym hałasem otoczenia i ogrodzeń. Ma wymiar 10×20×60 cm. i jest idealnym materiałem do budowy fontanny będącej oryginalnym akcentem w przestrzeni ogrodu. W ogrodach w stylu rustykalnym w tej roli świetnie sprawdza się murek Albero. Murek ten jest inspirowany łupkiem skalnym i przypomina historyczne konstrukcje pochodzące z włoskiej Toskanii. Jego budowa nie jest czasochłonna, gdyż stawia się go z gotowych modułów o wymiarach: 41×7,7×18 cm.

Jak zbudować fontannę?

  1. Pierwszym krokiem wznoszenia fontanny jest budowa murka z betonowych prefabrykatów. W jego granicach umieszcza się nieckę przyszłej fontanny. Murek można wznieść na planie kwadratu lub prostokąta, zachowując zasadę prostych linii i geometryzmu. Żeby to zrobić, najpierw trzeba wytyczyć go na gruncie, a następnie wykonać wykop i ławę fundamentową o szerokości 30 cm i głębokości do strefy przemarzania charakterystycznej dla danego regionu geograficznego.
  2. Następnie należy wykonać szalunek ławy żelbetowej i zalać betonem C20/25. Po 24 godzinach można przystąpić do montażu murka. Montuje się go na zaprawie klejowej, uważając by nie wydostała się na zewnątrz. Do prac tych należy użyć kleju elastycznego zewnętrznego.
  3. Po przyklejeniu wypełnia się otwory w pustakach zaprawą półsuchą np. B25, którą trzeba zagęścić. Należy również pamiętać o umieszczeniu w konstrukcji prętów pionowych. Pręty powinny być montowanie co 1 m. Ich zadaniem jest wzmocnienie murka.
  4. Po zbudowaniu obudowy fontanny należy zamontować jej mechanizm. W przestrzeni pomiędzy ścianami wykonanymi z murka należy umieścić zbiornik, a w nim pompę wodną, która będzie tłoczyła wodę ku górze (oczywiście trzeba ją podłączyć do źródła zasilania).
  5. Aby uzyskać efekt wody tryskającej z kamieni trzeba umiejscowić rurę tłoczącą wodę pionowo, nad górną częścią zbiornika zamontować ruszt i po jego osadzeniu ułożyć na nim kamienie, na przykład duże otoczaki.
  6. Jeśli woda ma spływać po ścianie tworząc kaskadę, należy wyciągnąć ku górze rurkę, z której ma lecieć woda. W tym celu najlepiej zrobić otwór w dolnej części zbiornika i pustaka, a następnie przeciągnąć ją przez otwory w pustakach budujących najwyższą ścianę do wysokości, na której ma wypływać woda. We wcześniej przygotowanym pustaku umiejscawia się ozdobną prostokątną wylewkę ze stali, z której będzie wypływać woda. Tak przygotowanej kaskadzie można dodać niebywałego uroku nocą, umieszczając pod wylewką oświetlenie wykonane z listwy LED. Należy jednak pamiętać, że źródło światła powinno być wodoszczelne. 

Obecnie najbardziej popularne są fontanny z obiegiem zamkniętym, co oznacza, że nie trzeba do nich doprowadzać wody. Murek czyli obudowa, zbiornik wypełniony wodą, pompka, prąd zasilający pompę i fontanna gotowa. Dobrze jest również przewidzieć elementy filtrujące wodę, gdyż w przypadku obiegów zamkniętych jest to niezwykle ważne. Podczas działania fontanny woda paruje i rozpryskuje się, dlatego należy pamiętać również o regularnym uzupełnianiu wody w zbiorniku, aby nie zatarł się jej silnik. Jest to bardzo istotne, by móc długo cieszyć się szmerem wody w prywatnej oazie.