Jaki kształt schodów wybrać?

W zależności od ilości miejsca w domu, od wielkości klatki schodowej, od stylu aranżacji wnętrz stosuje się różne rodzaje schodów. Zobacz, jak prezentują się schody o różnych typach konstrukcji?

Kształt schodów jest kojarzony z kształtem liter. Najprostsze to litera I, inne ieta C czy U. Zobaczcie jak wyglądają, jakie mają cechy.

Schody w kształcie litery I

Mają najprostszą konstrukcję, ale zabierają najwięcej miejsca. Jednak stanowią wyjątkowo efektowne rozwiązanie, dedykowane szczególnie do dużych domów. Mogą też być umiejscowione przy ścianie, stanowiąc piękną dekorację wnętrza.

Schody Fly firmy Rintal

Schody samonośne zabiegowe Fly. Drewniane, mocowane do ściany oraz do poręczy. Stopnie o grubości 400 mm wykonane z mozaiki bukowej. Poręcz Asta z metalowych prętów fi6 mocowanych do stopni i stropu. Od ok. 16 tys. zł

Schody w kształcie L

Schody w kształcie litery L to takie, które tylko raz zmieniają swój kierunek, skręcając pod kątem 90 stopni w stronę prawą lub lewą. Mogą to być modele jednozabiegowe lub mogą posiadać spocznik, czyli międzypiętrowy podest przedzielający biegi, ułatwiający poruszanie się po schodach. W schodach jednozabiegowych na wysokości skrętu stopnie zmieniają swój kształt, przypominając wtedy klin czy trójkąt.

Kiedy wybrać schody w kształcie litery L? Gdy chcemy by były dekoracyjne. Takie schody pięknie prezentują się zainstalowane wzdłuż ściany. Dodatkowym atutem jest balustrada, która może kończyć się na wysokości skrętu stopni lub sięgać do samej ziemi. W niektórych modelach stopnie mogą mieć podstopnice, dzięki czemu schody zyskają efekt spływającego dywanu lub mogą być ażurowe, dzięki czemu będą wyglądały lekko.

Schody S-Venti firmy Rintal

Schody samonośne zabiegowe S-Venti mocowane do ściany oraz do poręczy. Stopnie i podstopnie metalowe o grubości 3 mm, malowane na kolor grafitowy. Balustrada Asta z metalowych prętów fi6 mocowanych do stopni i stropu. Cena od 16,5 tys. zł

Schody w kształcie litery U

Schody w kształcie litery U to modele dwuzabiegowe, które zawracają o 180 stopni. Mogą występować jako forma dwubiegowa prosta – wtedy w połowie wysokości podzielone są podestem, dzięki czemu wszystkie stopnie mają taką samą, prostokątną formę. Podobnie jak schody „L”, mogą być prawo- i lewoskrętne.

Sprawdzą się i w przestrzeni otwartej, sprawiając wrażenie zawieszonych w powietrzu, i w oddzielonej klatce schodowej. Równie dobrze wyglądają ze stopniami ażurowymi, jak i pełnymi.

Schody Brick firmy Rintal

Schody zabiegowe Brick bez podstopni. Konstrukcja i stopnie z mozaiki bukowej w kolorze bielonym. Balustrada Tube 25 z drewnianym pochwytem. Cena od ok. 12,3 tys

Schody w kształcie C

Schody w kształcie litery C to modele dwuzabiegowe. Wchodząc po stopniach, zawracamy o 180 stopni, przy czym – w przeciwieństwie do schodów U, bieg wyjściowy i bieg wejściowy są od siebie oddalone. Takie schody mogą mieć dwa spoczniki, dwa zabiegi lub jeden spocznik i jeden zabieg. W zależności od potrzeb, dostępne są w wariancie prawo- i lewoskrętnym.

Zaletą schodów w kształcie litery C jest ich oryginalna forma. Bardzo ważną rolę odgrywają tutaj stopnie, które powinny być ażurowe, bez podstopnic. Dzięki temu schody zyskują na lekkości. Balustrada, która obok efektu wizualnego, powinna zapewniać odpowiednie oparcie podczas chodzenia po tych jednak dość zakręconych schodach.

Schody Stella firmy Rintal

Schody dwuzabiegowe Stella oparte na konstrukcji metalowej, ze stopniami z mozaiki bukowej w kolorze popielatym oraz balustradą Laser Koła. Cena od ok. 19 tys. zł z montażem

Kształt litery S

Schody w kształcie litery S są dwuzabiegowe, dwukrotnie zmieniają swój kierunek, skręcając o 90 stopni w przeciwnych kierunkach – zwykle na szczycie i tuż przy ziemi. To świetna propozycja do małych wnętrz, a tym samym – alternatywa dla schodów spiralnych. Mimo, że zajmują dość mało miejsca, są ergonomiczne w korzystaniu, szczególnie jeżeli zostaną uzupełnione o dającą dużo komfortu, wygodną balustradę.

Schody Futura firmy Rintal

Schody dwuzabiegowe Futura oparte na konstrukcji metalowej, ze stopniami z mozaiki bukowej oraz balustradą Weld z rurek. Od ok. 14,7 tys. zł z montażem

Schody spiralne

Gdy potencjał wnętrza jest większy, warto pomyśleć o zainstalowaniu schodów spiralnych. Ich kształt urzeka, będąc ciekawym rozwiązaniem architektonicznym. Ni enależa do najwygodniejszych, ale sa niezwykle efektowne.

Schody Trio firmy Rintal

Schody kręcone Trio – metalowa konstrukcja malowana na kolor czarny. Stopnie z mozaiki bukowej w kolorze jasnoszarym. Metalowa balustrada Filo z drewnianym pochwytem. Cena: 11,5 tys. z montażem

Źródło: Rintal Polska