Schody do małych przestrzeni – sprawdzone rozwiązania

Do niedużego domu warto rozważyć schody potocznie określane jako schody „kacze” lub „młynarskie”, które zajmują mniej miejsca, a przy tym prezentują się wyjątkowo okazale.

Jednym z ciekawszych modeli, które zajmują niewiele miejsca, są schody policzkowe z tzw. kaczymi stopniami. – Schody „kacze” powstały z myślą o domach i mieszkaniach, w których nie ma miejsca na klasyczne schody. Ich konstrukcja powoduje, że zajmują niewiele przestrzeni, a jednocześnie są bezpieczne oraz wygodne podczas pokonywania kolejnych kondygnacji – tłumaczy ekspert Rintal Polska.

Dlaczego schody „kacze”?

Cechą charakterystyczną tego typu schodów są specjalnie wyprofilowane, wycinane naprzemiennie stopnie – przypominające stopy kaczki. Dzięki temu są dość strome i nie potrzebują zbyt dużo miejsca – średnia szerokość stopni wynosi od 55 do 80 cm, a wysokość od 18 do 24 cm. Takie schody bezproblemowo wkomponowują się w  salon, nadając się nawet do trudno ustawnych wnętrz.

Schodów do małego wnętrza?

Schody policzkowe ze stopniami „kaczymi” to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność znalezienia kompromisu pomiędzy wygodą użytkowania a oszczędnością miejsca. To jednak, jaki model wybierzemy, powinno zależeć przede wszystkim od stylu aranżacji naszego wnętrza.

 

Schody Futura Plus z balustradą Filo firmy Rintal

We wnętrzu w stylu loftowym pięknie zaprezentują się schody łączące naturalne drewno bukowe utrzymane w subtelnej bieli z metalową konstrukcją w kontrastującym graficie. Dla podkreślenia charakteru takiego modelu, warto zastosować pochwyt w kolorze stopni oraz dodatkowe akcenty w postaci metalowych rurek przechodzących przez całą długość balustrady – zdjęcie obok.
Schody o metalowej konstrukcji malowanej na kolor grafitowy. Stopnie z bielonego drewna bukowego. Balustrada Filo Metal. Cena: od 13 tys. brutto z montażem (w ramach promocji wrześniowej).

Płynną, strzelistą konstrukcję schodów „kaczych” wyróżnimy jasnymi barwami nawiązującymi do natury – taki model idealnie sprawdzi się we wnętrzach utrzymanych w stylu skandynawskim. Aby podkreślić przestrzenny charakter schodów, warto wybrać szklaną balustradę, która będzie rozciągać się również na piętro. Takie schody to świetne rozwiązanie, gdy szukamy rozwiązania prowadzącego na antresolę.

Schody Futura Plus ze szkłem, firma Rintal

Schody o metalowej konstrukcji malowanej na kolor biały. Stopnie z drewna bukowego w kolorze natura. Balustrada Szkło 2×8. Cena: od 17 tys. zł brutto z montażem (w ramach promocji wrześniowej)

Schody „kacze” sprawdzą się także we wnętrach utrzymanych w stylu klasycznym. W takim przypadku warto wybrać modele, w których drewno gra rolę pierwszoplanową. Dobrym przykładem są schody oparte na konstrukcji centralnej stanowiącej podporę dla stopni z drewna bukowanego w charakterystycznym, tradycyjnym kolorze ciemnego orzecha. Dopełnieniem całokształtu może być balustrada łącząca stalową konstrukcję z drewnianym pochwytem.

Schody o konstrukcji centralnej malowanej na kolor biały. Stopnie z drewna bukowego w kolorze ciemny orzech. Balustrada Tube 25. Cena: od 10,5 tys. zł brutto z montażem (w ramach promocji wrześniowej)

Schody Trio Plus firmy Rintal

Schody kacze kręcone

Świetnym rozwiązaniem do małych wnętrz mogą być także „kacze” schody kręcone. To wyjątkowe propozycje o finezyjnym kształcie, które pięknie komponują się we wnętrzach glamour i wszystkich innych, w których design znajduje się na pierwszym miejscu.

Schody kręcone oparte na metalowej konstrukcji w kolorze białym. Stopnie z mozaiki bukowej w kolorze natura. Balustrada Tube 25. Cena: od 13,7 tys. zł brutto z montażem.

Wybór modelu schodów podyktowany jest nie tylko gustem, ale przede wszystkim specyficznymi wymaganiami przestrzeni, w której mają zostać zainstalowane. Na szczęście dzięki modelom dostępnym w najrozmaitszych kształtach i ułożeniach biegu – z powodzeniem znajdziemy rozwiązania dopasowane nawet do niewielkich wnętrz.