Ocieplanie dachu z pełnym deskowaniem

Otrzymaliśmy pytanie od naszego czytelnika dotyczące ocieplania dachu z pełnym deskowaniem. Czy wystarczy wełna mineralna, czy również membrana będzie konieczna. O odpowiedź poprosiliśmy specjalistę z firmy Knauf Insulation – Roberta Więcka.

Pytanie:

Posiadam dach z pełnym deskowaniem, który był pokryty papą i później przybity był na to gont. Chciałbym w tym roku ocieplić poddasze wełną mineralną i w związku z tym mam dylemat. Czy po zrobieniu szczeliny dylatacyjne między deskami a wełną należy jeszcze dać membranę przed położeniem wełny? Czy wystarczy tylko deska, szczelina dylatacyjna, wełna, folia i karton-gips?

Odpowiada Doradca Techniczny w Knauf Insulation:

  • Szczelina wentylacyjna pomiędzy deskowaniem pełnym, płytą OSB a ociepleniem jest konieczna. Powinna wynosić minimum 3 cm.
  • Najłatwiej wykonać ją rozpinając gęsto sznurek pod deskowaniem lub mocując membranę paroprzepuszczalną.
  • Aby wentylacja dachu działała prawidłowo, szczelina musi być drożna na całej długości połaci. Należy również pamiętać o wlotach powietrza przy okapie i wylocie w kalenicy.
  • Prawidłowa wentylacja dachu zwiększa efektywność istniejącego ocieplenia i wydłuża żywotność konstrukcji dachowej.
    W tego typu konstrukcjach dachowych z deskowaniem pełnym i dyfuzyjnie szczelną papą, na poddaszach użytkowych ocieplonych wełną mineralną należy unikać folii paroizolacyjnej o dużym oprze dyfuzyjnym. Zamykamy w ten sposób możliwość odprowadzenia wilgoci z przegrody.
  • Dlatego w przypadku szczelnego pokrycia najbezpieczniejszą propozycją jest paraizolacja aktywna o zmiennym oporze dyfuzyjnym – np. LDS FLEXPLUS.

Więcej porad Doradcy Technicznego Knauf Insulation dotyczących izolacji dachu wełną mineralną znajdziecie tu