Dach w stylu zakopiańskim

Charakterystyczne dla klasycznych podhalańskich domów są wysokie kamienne podmurówki oraz ściany z bali. Najczęściej są dodatkowo zdobione rytami – typowymi dla Podhala wzorami. Jednak witkiewiczowska willa nie byłaby tak wyjątkowa, gdyby nie cała konstrukcja, którą tworzy też stromy dach z licznymi uskokami.

Na taki kształt dachu wpływają warunki atmosferyczne panujące w górach. Im bardziej stromy dach, tym mniejsza szansa na to, że śnieg uszkodzi rynny czy więźbę dachową. Liczne uskoki to także zabezpieczenie dla urokliwych werand, balkonów czy okien. Tradycyjne dachy pokrywał drobno ułożony gont, jednak ze względu na częstą impregnację, a także wymogi bezpieczeństwa przeciwpożarowego, współcześnie jest on zastępowany innymi materiałami.
Jednym z nich jest dachówka ceramiczna typu karpiówka. Dzięki małemu formatowi, a także ze względu na strukturyzowaną powierzchnię oraz zwiększoną grubość materiału, tworzy ona bardziej wyraziste połacie dachu. Świetnie nadaje się do renowacji starych domów i do budynków stylizowanych, zwłaszcza na styl witkiewiczowski.
Dachówki ceramiczne typu karpiówka można kłaść na dachach nawet o kącie nachylenia 20 stopni. Dzięki specjalnym mocowaniom, utrzymują się na dachu nawet przy wyjątkowo trudnych warunkach atmosferycznych. Poszczególne modele z powodzeniem wpisują się w zakopiański krajobraz domów z wyjątkowym poszyciem dachowym. – Dla osób, które marzą o typowym dla Podhala dachu, a jednocześnie poszukują pewnych pokryć dachowych, rozwiązaniem są dachówki ceramiczne Klassik, Profil i Aambiente, które po ułożeniu przypominają tradycyjny gont. Dzięki swojemu stosunkowo dużemu ciężarowi i odpowiedniemu mocowaniu są odporne nawet na najsilniejsze podmuchy halnego. Ponadto objęte są 50-letnią gwarancją. Dodatkowym atutem jest również bogata oferta kolorystyczna, która pozwoli znaleźć odpowiednie poszycie pasujące zarówno do zakopiańskiego krajobrazu, jak i naszych upodobań.

Fot. Creaton