Co znaczy dachówka ceramiczna angobowana czy glazurowana?

Dachówki ceramiczne tradycyjnie były dostępne w charakterystycznej ceglastej kolorystyce i naturalnym matowym wykończeniu. Obecnie, dzięki rozwojowi technologii, dachówki ceramiczne mogą mieć powierzchnię angobowaną lub glazurowaną. Czym się różnią?

Dachówki ceramiczne są produkowane w trzech wariantach wykończenia: naturalnym, angobowanym i glazurowanym. Mają nieco inne parametry, różne kolory. Zobacz czym się charakteryzują:

Powierzchnia naturalna

Rozwiązanie najtańsze, jednak wybierane stosunkowo rzadko. Porowata powierzchnia łatwo pokrywa się zabrudzeniami i porasta przez mchy, zwłaszcza w miejscach zacienionych. To wymaga okresowego, dosyć uciążliwego czyszczenia. Jednak to, co dla jednych jest wadą, dla innych może być atutem.

  • Powierzchnia naturalna jest ceniona w przypadku renowacji budynków historycznych oraz ta, gdzie dom ma być wystylizowany i celowo „postarzony”.
  • Na takiej powłoce charakterystyczne jest występowanie nieznacznych wahań kolorystycznych. Wynika to z niejednolitego rozłożenia barwiących związków żelaza w glinie.
  • Dachówki z powierzchnią naturalną mogą mieć różne rodzaje wykończenia, np. gładkie, chropowate, szczotkowane lub płomieniowane. Takie rozwiązanie najczęściej stosuje się w przypadku dachówek karpiówek. Przykładem może być najbogatsza na rynku oferta marki CREATON. Producent stosując surowce wysokiej jakości, nowe technologie i specjalny sposób wypalania oferuje produkt o zwiększonej stabilności kształtu i aksamitnej powierzchni.

Powierzchnia angobowana

Angobowanie to jeden z rodzajów uszlachetniania dachówki ceramicznej. Przed wypaleniem na powierzchnię zostaje naniesiona metodą natryskową specjalna ciekła masa gliny z domieszką odpowiednich minerałów lub tlenków metali oraz substancji barwiących. Takie wykończenie pozwala na uzyskanie bogatej palety jednolitych, stonowanych kolorów. Obecnie wielu producentów oferuje produkty w wersji angobowanej z jedwabistym połyskiem lub wykończeniem matowym. To dodatkowo zwiększa możliwości wyboru najlepszego dla nas rozwiązania. Wersja matowa jest szczególnie pożądana, jeśli chcemy, aby dach podkreślił minimalizm architektoniczny naszego domu. Dachówka jest angobowana jest bardziej odporna na zabrudzenia i porastanie przez mchy. Z takiego dachu nieczystości spływają podczas obfitego deszczu. Jest to wariant najchętniej wybierany przez osoby budujące dom, gdyż stanowi kompromis między wysokimi właściwościami ochronnymi a ceną.

Powierzchnia glazurowana

Glazurowanie to pokrywanie dachówki rozdrobnionym, stopionym szkliwem wzbogaconym nieorganicznymi dodatkami. Ten proces sprawia, że na powierzchni powstaje efekt podobny do porcelany. Wykończenie podkreśla głębię koloru oraz gwarantuje wysoki połysk. Rozwiązanie zadowoli miłośników dachów błyszczących w promieniach słonecznych. Wysoką cenę dachówki z taką powierzchnią zrekompensuje nam największy stopień zabezpieczenia przed niekorzystnym oddziaływaniem środowiska, zabrudzeniami i porastaniem przez mchy. Powierzchnia glazurowana idealnie sprawdzi się, jeśli nasz dom znajduje się w otoczeniu wysokich drzew lub w pobliżu lasu. Producenci stosują różne dodatkowe rozwiązania, które wyróżniają na rynku dany model. W przypadku marki CREATON może to być barwa płomieniowana marsylki RATIO lub mieniąca się w słońcu ekskluzywna wersja kryształowa dachówki PREMION.

www.creaton.pl