Jak wybrać dachówkę ceramiczną – na co szczególnie zwrócić uwagę

Dachówka ceramiczna jest najchętniej wybierana do budowy domów. Ma doskonałe parametry w zakresie wytrzymałości, energooszczędności, bezpieczeństwa dla zdrowia, a ponadto podnosi wartość budynku. O ile cegła nie będzie widoczna pod elewacją, o tyle pokrycie dachowe pełni zawsze ważną rolę. Jak więc dobrze wybrać dachówkę ceramiczną?

Obecnie na rynku mamy do dyspozycji dachówki ceramiczne o różnych wielkościach, kształtach, kolorach i wykończeniu powłoki. Tak szeroka oferta pozwala na dopasowanie odpowiedniego rozwiązania do potrzeb i gustu inwestora. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę nie tylko własne upodobania estetyczne, lecz także styl budynku, rodzaj dachu oraz warunki środowiskowe w miejscu planowanej inwestycji.
Do nowoczesnych realizacji architektonicznych najlepiej pasują dachówki płaskie, które świetnie wpisują się w trend minimalistyczny. Są pięknym uzupełnieniem geometrycznych kształtów bryły oraz surowej w wyrazie elewacji. Zazwyczaj preferowaną kolorystyką w tym wypadku są odcienie szarości. W tradycyjnym budownictwie prym wiodą zaś karpiówki, choć bardzo chętnie wybierane są również marsylki czy esówki. Dworkowy styl podkreślą z pewnością dachówki w barwie ceglastej bądź miedzianej.
W przypadku skomplikowanych, bardziej wymyślnych dachów znacznie lepiej sprawdzą się mniejsze dachówki, które z łatwością można dopasować do licznych załamań połaci, np. w postaci jaskółek. W tej roli niezastąpione są dachówki w kształcie karpiówki, np. KLASSIK marki CREATON. Zaś przy prostych konstrukcjach oraz tych o dużej powierzchni (np. w budownictwie wielorodzinnym), warto postawić na większe formaty. Dachówką o wyjątkowo ekonomicznym formacie jest dachówka marsylka RAPIDO. Jej zużycie to jedynie ok. 8,1 szt./m², co umożliwia szybki montaż na dachu.

Ważny jest również rodzaj powłoki. Może być ona naturalna bądź uszlachetniania za pomocą angobowania czy glazurowania, które zwiększają jej wytrzymałość na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Technologia glazurowania pozwala ponadto na uzyskanie niezliczonej liczby kolorów, jak w kolekcji NOBLESSE marki CREATON. Dachówki pokryte angobą bądź glazurą warto wybrać do budynku znajdującego się na terenach o dużej wilgotności powietrza lub w pobliżu terenów zielonych, np. lasów. Dzięki nim pokrycie dachowe będzie dłużej odporne na zazielenienie.

Konsultacja

Michał Kacprzak, Kierownik Akademii Szkoleniowej CREATON