Jak zmniejszyć koszty budowy dachu?

Oszczędności na etapie wyboru i montażu pokrycia dachowego nie muszą oznaczać, że jesteśmy skazani na stosowanie najtańszych rozwiązań o najniższej jakości. Można oszczędzać sprytnie. Przy inwestycjach budowlanych często sprawdza się porzekadło, że „skąpy traci dwa razy”. Jak tego uniknąć?

Najlepiej, aby dach naszego domu był trwały i estetyczny i mieścił się w założonym budżecie. Jeśli zależy nam głównie na jak najmniejszych kosztach, rozwiązaniem jest wybór blachodachówek. Trzeba jednak pamiętać, że są one podatne na korozję i działanie wiatru, a wykonana z nich połać nie wytrzyma kilkudziesięcioletniej eksploatacji. Warto mieć również na uwadze to, że blachodachówka nie tłumi dźwięków, co będzie szczególnie uciążliwe w przypadku na użytkowym poddaszu.
Bardzo trwałe są natomiast dachówki ceramiczne. Są droższe od blachodachówki, lecz możemy mieć pewność, że posłużą kilkadziesiąt lat (dachówki ceramiczne firmy CREATON Polska objęte są 50-letnią gwarancją, zgodnie z warunkami gwarancji). Dachówki ceramiczne skutecznie izolują akustycznie, są odporne na działanie wiatru.

Dachy dwu- i wielospadowe a koszty wykonania

Im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym wyższa jego cena. Jednym z najbardziej popularnych obecnie rozwiązań jest dach dwuspadowy. Składa się on z dwóch prostokątnych połaci stykających się w biegnącej równolegle do szerokości budynku kalenicy. Ściany szczytowe w górnej części mają formę trójkąta. Zaletą dachu dwuspadowego są niższe koszty wykonania w porównaniu z rozległymi i skomplikowanymi konstrukcjami wielospadowymi.
Samo pokrycie to nie wszystko – w kosztorysie warto uwzględnić również dodatkowe akcesoria, takie jak np. kominki wentylacyjne, dachówki przelotowe czy stopnie oraz ławy kominiarskie. W znaczący sposób poprawiają one funkcjonalność dachu i wpływają na bezpieczeństwo jego użytkowania. Dla przykładu – dachówka przelotowa sprawdzi się, gdy trzeba będzie zamontować przewód antenowy, a stopnie kominiarskie zapewnią bezpieczny dostęp do połaci i ograniczą ryzyko uszkodzenia przez kominiarza lub dekarza dachówek podczas prac na dachu.

Dobry montaż to zaoszczędzone pieniądze

Na montażu pokrycia dachowego nie warto oszczędzać, jeśli chcemy, by miał swoje parametry użytkowe. Dlatego najlepiej korzystać z usług fachowych ekip dekarskich, które doradzą, z czego nie należy rezygnować, a gdzie jeszcze można poszukać ewentualnych oszczędności – zaproponują optymalne dla nas rozwiązanie montażowe.
O pokrycie dachowe należy dbać zgodnie z zaleceniami producenta. Regularna konserwacja zapewni szczelność, estetykę i trwałość połaci. Trzeba pamiętać, że pod tym względem dachówka ceramiczna będzie od nas wymagała mniej uwagi niż np. blachodachówka. Przeglądu połaci należy dokonać przynajmniej dwa razy w roku – przed i po sezonie zimowym.
Pamiętajmy, że dach to przede wszystkim konstrukcja na lata. Zainwestowane w niego środki zwrócą się zapewniając nam długotrwałą, skuteczną ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych i komfort mieszkania. Wszelkie niedoróbki lub wybór rozwiązań najniższej jakości mogą zaś skutkować koniecznością wykonania kosztownych poprawek i remontów.

Konsultacja