Typowe wymiary bramy garażowej

Wymiary bramy garażowej są zazwyczaj dopasowane do wielkości całego budynku i powinno się brać je pod uwagę już na etapie planowania budowy. Rynek oferuje bramy garażowe o szerokości od 1800 do nawet 6000 mm i od 2000 do 3000 mm wysokości.

Szerokość bramy zależy od liczby i rodzaju pojazdów, jakie mają parkować w garażu. Na jeden samochód osobowy wystarczy wjazd 2300 mm szerokości, na dwa samochody około 5000 mm. Jeśli garaż jest dla samochodu i motocyklu, potrzebna jest brama o szerokości 3000 mm.
Wysokość bramy garażowej jest także uzależniona od rodzaju pojazdów, jakie będziemy parkować w garażu. Zwykłe auto osobowe nie wymaga wysokości większej niż 200 cm, ale jeśli chcemy wjeżdżać do garażu samochodem z bagażnikiem dachowym lub dużym autem terenowym, potrzebna jest wysokość około 2400 mm. Producenci podają wymiary bram w milimetrach, ponieważ precyzyjny montaż jest kluczową kwestią. Dlatego przed zakupem bramy powinniśmy dokładnie sprawdzić wysokość i szerokość otworu garażowego jak również wysokość nadproża, a także szerokość filarów po bokach, ponieważ na nich właśnie montowana będzie brama. Zwężanie otworu wiąże się z dodatkowymi pracami murarskimi, ponieważ przestrzeń wokół niego musi być wykonana z materiału nośnego. Czasem dopuszczalne jest minimalne podkucie, jeżeli jest konieczność poszerzenia otworu.


Podstawowy podział wysokości bram:
1. 2100 mm – to standardowa wysokość bramy, która wystarczy w zupełności dla samochodów osobowych
2. 2200 do 2400 mm – taka wysokość bramy garażowej jest niezbędna jeśli planujemy parkować samochód terenowy czy minivana
3. powyżej 2400 mm – jeśli posiadamy samochód dostawczy
Jak wysokość bramy wpływa na jej cenę?
• Im brama wyższa, tym jest droższa
• Im brama wyższa, tym droższy i trudniejszy montaż

Konsultacja