Pomysły na przydomowy basen stelażowy

Gdy klasyczny wygląd basenu stelażowego nie wystarcza… Klasyczne baseny stelażowe z niebieskimi ściankami i postawioną na widoku pompą filtrującą mogą zaburzać estetykę nowoczesnego ogrodu. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka pomysłów na efektowne i funkcjonalne wkomponowanie basenu stelażowego w otoczenie.

Wraz z pierwszą falą upałów nadchodzi czas rozkładania przydomowych basenów. Rozkładane baseny w swoim standardowym, typowo „basenowym”, niebieskim kolorze i pozostawionymi na widoku akcesoriami na pewno nie sprostają oczekiwaniom wymagającego właściciela ogrodu. Jeśli na Waszych posesjach wszystkie elementy architektury muszą ze sobą współgrać, a jednocześnie z jakiegoś powodu nie chcecie bądź nie możecie zbudować basenu murowanego, warto poszukać inspiracji na zabudowanie basenu stelażowego – takiego, który w sezonie letnim kupicie w większości sklepów ogrodniczych już od ok. 800 zł.

Drewniana zabudowa basenu stelażowego

Basen ogrodowy stelażowy 488 x 305 x 107 BESTWAY – imitacja rattanu

Miłośnikom naturalnych materiałów polecamy drewnianą zabudowę basenu stelażowego, czyli obudowanie basenu dookoła drewnem w taki sposób, by stworzyć podest z miejscem na postawienie stolika z krzesłami i leżaków. – To bardzo popularny zabieg estetyczny w USA, z którego często korzystają także nasi klienci. Zabudować drewnem można niewielkie zbiorniki i duże baseny stelażowe, zarówno modele owalne i okrągłe, jak również baseny ogrodowe stelażowe prostokątne – mówi doradca klienta ze sklepu Dollo.plChętnie podpowiadamy klientom nie tylko, jak złożyć basen stelażowy i na czym go postawić, ale także, jak efektownie zabudować zbiornik, by wyglądał jak umieszczony na stałe – dodaje.

Wbudowanie basenu stelażowego w ziemię

Koszt wybudowania w ogrodzie tradycyjnego, murowanego basenu ziemnego średniej wielkości to około 40 000 zł. Cena ta wynika ze złożoności prac. Konieczne jest wykonanie specjalnej, wielowarstwowej konstrukcji oraz instalacji doprowadzających i odprowadzających wodę pod poziomem gruntu. Do tego dochodzą koszty montażu udogodnień (np. zadaszenia) oraz utrzymania zbiornika w sezonie (około 2000 zł).
Znacznie tańszą, a przy tym równie funkcjonalną i estetyczną alternatywą jest wybudowanie niecki i umieszczenie w niej basenu stelażowego. Duże baseny stelażowe (prawie 10-metrowe) kosztują ok. 10 000 zł. Za nieco mniejsze, o długości 6-7 metrów, zapłacicie ok. 5000-7000 zł. Należy pamiętać, by dobrze utwardzić nieckę pod basen stelażowy, np. wyłożyć deskami, a następnie wybetonować lub wymurować. Nie trzeba układać dodatkowych warstw zabezpieczających przed wodą, bo konstrukcja basenu stelażowego sama w sobie taką ochronę zapewnia. Zamiar wbudowania basenu stelażowego w ziemię warto skonsultować z fachowcem, który oceni, czy realizacja jest w ogóle możliwa, czy nie wymaga wykonania dodatkowego systemu odwadniającego i drenażowego, a także, czy nie musicie uzyskać pozwolenia na budowę.

Dobór podłoża pod basen stelażowy

Basen ogrodowy stelażowy 671 x 132 BESTWAY - imitacja cegły

Basen ogrodowy stelażowy 671 x 132 BESTWAY – imitacja cegły

Na ostateczną estetykę strefy basenowej duży wpływ ma rodzaj zastosowanego podłoża. Basen stelażowy najprościej ustawić na trawie, jednak po sezonie zostanie w tym miejscu szpecące klepisko. Optymalnym rozwiązaniem jest kostka brukowa lub drobny piasek płukany. Bezpośrednio pod basen można położyć matę lub specjalne puzzle piankowe. Z puzzli możecie wykonać całe ogrodowe alejki.

Designerskie baseny stelażowe

Jeśli szukacie atrakcyjnego wizualnie, ale znacznie prostszego w realizacji rozwiązania niż zabudowywanie czy wkopywanie zbiornika w ziemię, warto wybrać model basenu, którego zewnętrzna powierzchnia imituje drewno, cegłę czy rattan. Oryginalny design, który doskonale komponuje się z modnie zaaranżowanymi ogrodami, oferują baseny stelażowe Bestway.