Przedpokój w czterech stylach

Duży i reprezentacyjny czy mały i ciemny? Metraż nie gra tu roli. Ważne, żeby przedpokój był funkcjonalny i ciekawie urządzony. Przedpokój często traktujemy trochę po macoszemu, skupiając całą uwagę na wystroju innych pomieszczeń. Niesłusznie, bo przecież to przedpokój jest wizytówką domu. To pierwsze pomieszczenie, które goście widzą po przekroczeniu progu, dlatego to ważne, by od wejścia robił dobre wrażenie. Prezentujemy inspiracje – przedpokój w czterech stylach.

Jak zatem powinien być urządzony przedpokój? Koniecznie w stylu, w jakim został zaaranżowany cały dom. Warto pamiętać o kilku kwestiach.

  • Po pierwsze przedpokój to miejsce przejściowe – nie powinien być zatem przeładowany meblami – im mniej sprzętów tym będzie bardziej przestronny. Z pewnością nie może zabraknąć tych podstawowych – np. szafy do przechowywania wierzchnich okryć. Jeśli przedpokój jest mały możemy zastąpić ją efektownym wieszakiem.
  • Przyda się także konsola – odpowiednio dobrana nie zabierze dużo miejsca, a spełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną: można na niej postawić lustro w dekoracyjnej ramie, ładną lampę, ozdobną tacę na drobiazgi typu klucze czy okulary.
  • Przydatny może okazać się puf, praktyczny przy zdejmowaniu i zakładaniu butów (niektóre modele wyposażone są dodatkowo w schowki pod siedziskiem).
  • Urody przedpokojowi doda także piękny dywan lub chodnik, efektowna lampa, dekoracje ścienne (oprócz lustra mogą to być ładnie oprawione grafiki czy plakaty), oryginalny stojak na parasole, szafka lub półka na buty.

Zainspirujcie się aranżacjami w czterech różnych stylizacjach: naturalnej eko, eleganckiej w stylu modern, w duchu popularnego stylu hamptons oraz minimalistycznej.

Feel Nature – przedpokój w stylu naturalnym

Powinien urzekać prostotą, przytulnością i bezpretensjonalnym, swobodnym klimatem. Poczuj związek z naturą i zacznij od kolorystyki – spokojnej, stonowanej, inspirowanej odcieniami występującymi w przyrodzie. Tu nie ma miejsca na mocne, agresywne barwy. W domu urządzonym w duchu eko panuje spokój i harmonia, a ciepła dodają naturalne materiały – drewno, len, juta czy wiklina. Z nich zrobione są meble i dodatki.

Pamiętaj, że natura oferuje całe bogactwo form, struktur i wykończeń. Konsola nie musi być prostą formą. W Miloo Home znajdziesz oryginalną, nawiązującą kształtem do korzenia wyrzuconego na brzeg. Konsola Root ma nieregularny kształt, a widoczne sęki, spękania i wybarwienia tylko dodają jej uroku. Dobierz do niej naturalny wieszak na ubrania Cactus – stworzą idealny duet, który pięknie ożywi cały przedpokój. Całość podkreśli oświetlenie – ciepłe, delikatne, kameralne. Na konsoli postaw tradycyjną lampę Watton z klasycznym abażurem z naturalnej tkaniny i ceramiczny wazon na gałązki eukaliptusa, czy wierzbowe witki.
W przedpokoju urządzonym w stylu naturalnym świetnie sprawdzą się także wiklinowe kosze do przechowywania drobnych akcesoriów, a podłogę ożywi jutowy chodnik w dyskretny wzór. No i jeszcze jedna rzecz, bez której żaden przedpokój nie może się obejść – lustro. Styl organiczny lubi opływowe kształty – prosta dębowa ramą, ale o łagodnych, miękkich liniach pięknie zagra w takim anturażu. Postaw przy lustrze jutowy puf o grubym splocie – będzie praktycznym i miłym dla oka dopełnieniem naturalnej aranżacji.

Prive Room – nowoczesny i elegancki

Nowoczesny przedpokój nawiązujący do elegancji i klasy stylu modern to obecnie bardzo popularny trend i marzenie wielu z nas. Ze skromną, wysmakowana paletą kolorystyczną w której dominują brązy, szarości i oczywiście – ponadczasowa czerń. A wszystko pięknie rozświetlone przez złoto. W takim wnętrzu muszą pojawić się szlachetne materiały – forniry, szczotkowany mosiądz, aksamity, barwione szkło – dodadzą całej aranżacji wyrafinowania i szyku. Proste, geometryczne kształty uporządkują przestrzeń i zaprowadzą niezbędny w przedpokoju porządek – również ten aranżacyjny.
Atrakcyjności dodadzą eleganckie dodatki – na przykład wazony nawiązujące kształtem do antycznych waz z barwionego i ręcznie dmuchanego szkła. Włóż do nich bukiet ze świeżych kwiatów i ustaw je na filigranowej konsoli Gusto Nero z kolekcji Miloo Home.

Hampton & Modern – przedpokój w stylu hamptons

Czy wiesz gdzie najczęściej jeździ na wakacje elita Nowego Jorku? Na położoną niedaleko Manhattanu wyspę Long Island. To tutaj spotkasz filmowe gwiazdy, które spędzają każdą wolną chwilę w jednej ze swoich nadmorskich rezydencji. To właśnie od ich wystroju, który w charakterystyczny sposób łączy amerykański glamour z wakacyjną swobodą, wziął nazwę jeden z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich – hamptons. Jesteś jego fanem? Daj temu wyraz w swoim przedpokoju!

Baza kolorystyczna opiera się na bieli, ciepłych piaskowych beżach i odcieniach niebieskiego aż do ciemnego granatu. W tej aranżacji nie może zabraknąć dekoracji typu kotwice, latarenki, modele statków, czy muszle. Morskie motywy wpleć w inne konwencje aranżacyjne – na przykład w styl nowojorski czy rustykalny, ale w ich unowocześnionych wersjach.

W aranżacjach w stylu hamptons dominuje drewno, głównie w jego jasnych, czasem delikatnie bielonych lub poszarzałych odcieniach. Z surowością tego szlachetnego materiału skontrastuj dekoracje z lśniącego chromu, np. wieszaki czy stojaki na parasole z serii Uptown.

Przedpokój minimalistyczny

Tu rządzi przede wszystkim prostota, precyzja i porządek. To one są kluczowymi elementami w aranżacji przedpokoju w tym stylu. Ograniczenie ilości mebli i dodatków, w tym przypadku wyjdzie wnętrzu wyłącznie na dobre. Bo w stylu minimalistycznym znaczenie ma nie ilość a jakość. Słynne powiedzenie „mniej znaczy więcej” niech będzie kierunkowskazem, który wyznaczy aranżacyjne pole działania.
Meble powinny być oszczędne w detale i pozbawione zdobień. Zastępuje je geometryczna forma, doskonała w swojej prostocie oraz struktura materiału z jakiego są zrobione. Ten warunek spełnia prosta konsola ze szklanym blatem Casa Puro z kolekcji Miloo Home.

W minimalistycznym przedpokoju sprawdzą się meble modułowe – lekkie kubiki, z których można budować półki, regaliki, konsole – oraz wielofunkcyjne: konsola i toaletka w jednym, czy designerskie lustro połączone z wieszakiem. Przydadzą się także niewielkie pufy, jak model Kim Pellini w pięknych odcieniach coffee lub espresso. Kolorystyka? Raczej stonowana – neutralne, niedominujące odcienie, które są uniwersalną bazą, mogą być przełamane jednym mocniejszym akcentem. Pamiętajmy o ważnej zasadzie – w minimalistycznym przedpokoju nie ma miejsca na bałagan. Tutaj każda rzecz musi mieć swoje miejsce.