Mieszkanie w stylu japońskim

W tym mieszkaniu widać fascynację kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni. W stylu japońskim, z nawiązaniem do sztuk walki zostało zaprojektowane to mieszkanie w Warszawie.

Na parterze jednego z nowych apartamentowców w sąsiedztwie Parku Szczęśliwickiego w Warszawie swoje miejsce do mieszkania znalazł młody mężczyzna zafascynowany kultura Japonii. Ważnym czynnikiem decydującym o zakupie tego mieszkania był ogródek. Dzięki temu mogło się spełnić marzenie inwestora o tym, by nad Wisłą stworzyć dom w stylu japońskim, z nieodzownym tam wyjściem do ogrodu skalnego. Nie jest to jednak kopia rozwiązań z Dalekiego Wschodu, ale nowoczesna i bardzo osobista interpretacja tamtych wątków. Autorką projektu tej aranżacji jest Julita Bojańczyk z pracowni Deer Design.

Funkcjonalny układ mieszkania

Na powierzchni 59 m2 powstał dogodny układ funkcjonalny. Oprócz wielofunkcyjnej strefy dziennej (salon z kuchnią) jest tu główna sypialnia, gabinet oraz łazienka. Propozycja układu ścian przedstawiona przez dewelopera nie wymagała istotniejszych korekt. Jedynie w łazience przesunęliśmy fragment ściany na styku z sypialnią, aby stworzyć komfortową strefę prysznica i zapewnić wygodny dostęp do WC.
Na kanwie układu funkcjonalnego powstała wyjątkowa aranżacja. Wykorzystano materiały, motywy zdobnicze i kolory nawiązujące do kultury japońskiej.

W japońskim stylu

Wystarczy przekroczyć próg mieszkania, aby przenieść się do innej rzeczywistości. W korytarzu wita artystyczna tapeta „Asami” marki Wonderwall Studio, dopasowana do wymogów tego konkretnego wnętrza. Postać gejszy zainspirowana słynnymi japońskimi drzeworytami łączy się tu z motywem bambusowej maty. Na tym tle pojawiło się okrągłe lustro. Nie bez powodu – kształt koła w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni to symbol szczęścia.

Wisząca poniżej szafka z dekoracyjnym ryflowaniem, lamele po drugiej stronie (jedne i drugie to dzieła pracowni Deer Wood) oraz pomalowany na czarno sufit czerpią z motywów widocznego na tapecie kimona, a szerzej – odnoszą się do wielowiekowego dziedzictwa japońskiego rzemiosła. Szczególne znaczenie mają w nim naturalne materiały, stąd wyraźna obecność ciepłego w tonie drewna, m.in. na podłodze (jodełka francuska Barlinek).

Salon pełen światła

Z nastrojowego półmroku przedpokoju kierujemy się ku skąpanemu w świetle salonowi. Zgodnie z życzeniem właściciela nie ma tu telewizora, ale przede wszystkim nie ma też standardowego stołu. W nawiązaniu do tradycji japońskiej pojawiła się za to prosta w formie kanapa i niski stolik. Meble te służą do celebrowania posiłków na wzór dalekowschodni – objaśnia Julita Bojańczyk z pracowni Deer Design.

A wszystko to w bezpośrednim kontakcie z naturą. Na suficie znalazł się wiszący ogród, przedzielony lampami o rzeźbiarskich abażurach z drewna. Zieleń utrwalonych roślin przechodzi na wspaniały slab kwarcytu umieszczony na ścianie. Najpotężniejsza beżowo-brązowa żyła kamienia budzi skojarzenia z pniem drzewa.

Ryflowany panel na ścianie przypomina z kolei ruchome parawany, nieodzowne do dziś w japońskich domach. Do słynnej w całym świecie architektury tego kraju nawiązuje także wiele innych motywów geometrycznych, widocznych i części wypoczynkowej (m.in. graficzne czarne linie kinkietów, klamek, listew przypodłogowych), i w strefie kuchennej – jak choćby misterna siatka fug między płytkami nad blatem („Chevron” firmy Equipe). Spoiwem aranżacji jest ponadczasowa gama bieli, czerni i naturalnych odcieni drewna.

Sypialnia z japońskim akcentem

W pomieszczeniach prywatnych jeszcze większe znaczenie zyskuje biel. Wyraźnie widać to w sypialni, której ton nadaje spektakularna tapeta z motywem kwitnącej gałązki wiśni. – Jej głęboki róż, podbity przez białe tło, nawiązuje do cennego artefaktu. Samurajska zbroja jest efektownie wyeksponowana w witrynie stanowiącej część zabudowy meblowej wykonanej przez firmę Deer Wood.
Szerokie, wygodne łóżko ma jednak kameralną i pełną ciepła oprawę. Stanęło na tle ściany pokrytej drewnianymi lamelami. A dodatkowo z wiszących symetrycznie lamp spływa na nie ciepłe nastrojowe światło. Sam mebel ma bardzo tradycyjną formę, prostej ramie towarzyszy ażurowy drewniany zagłówek.

Łazienka w jasnych barwach

Łazienka została zaprojektowana tak, by czuć bliskość natury. Na ścianach pojawił się więc gres nawiązujący do jednego z najpiękniejszych kamieni („White Opal”, Tubądzin). Ponadto wnętrze skąpane jest w świetle przypominającym dzienne. W delikatny sposób do tradycyjnych japońskich wnętrz nawiązują czarne, graficzne elementy armatury, linie kabiny prysznicowej, części mebli, a także płaszczyzna ściany wejściowej. Kropkę nad i stanowi mocny akcent czerwieni.