Jak czytać nowe etykiety energetyczne na sprzętach AGD?

Od 2021 roku beda zmiany. Na etykietach energetycznych nie zobaczymy już charakterystycznych „plusów”. Co się jeszcze zmieni? Jakie przydatne parametry będą one zawierać.

Dzisiejszy sprzęt AGD jest inteligentny, cichy i pozwala na większe oszczędności prądu i wody. Skutkiem postępu w branży jest m.in fakt, że w pewnym momencie na unijnej etykiecie energetycznej zabrakło skali na najbardziej energooszczędne rozwiązania. Obecnie wszystkie sprzęty mają najwyższe z możliwych oznaczenia, czyli: A+, A++ czy A+++.

Unia Europejska zdecydowała o przeskalowaniu etykiet, aby zrobić miejsce na nowe, innowacyjne technologie. W związku z tym czeka nas powrót do czytelnej skali siedmiopunktowej oraz pojawi się kilka przydatnych nowości związanych z wyglądem i zawartością etykiet energetycznych. Dzięki temu będziemy mogli dokonywać w pełni świadomego wyboru produktu w oparciu o jasne kryteria techniczne i energetyczne.
– Etykiety energetyczne to jedno z głównych narzędzi UE w walce z ociepleniem klimatu. Dzięki niemu możemy mieć gwarancję, że dane urządzenia zostały zbadane w oparciu o te same, szczegółowe normy wydajności. Zyskujemy zatem pewność, że porównujemy „jabłka do jabłek” – tłumaczy Radosław Maj, APPLiA Producenci AGD.
Na nowych etykietach energetycznych produkty będą:

  • oznaczane wyłącznie w skali od A do G, bez „plusów”.
  • W wyniku przeskalowania, urządzenia z najwyższej klasy A+++ trafią do klasy C lub D, a A+ do klasy G lub F.
  • Zmianie ulega jedynie oznaczanie, a nie jakość urządzenia. Te same modele będą tak samo wydajne, a na nowej etykiecie otrzymają jedynie zaktualizowaną niższą klasę energetyczną. Nie będzie to miało żadnego wpływu na wydajność energetyczną.
  • Wybierając zatem wyroby z metką C, D lub E, mamy zagwarantowane znaczne oszczędności w budżecie domowym i korzyści dla środowiska.

Nowe etykiety już od marca 2021 roku

Już w marcu 2021 roku zobaczymy w sklepach nowe naklejki energetyczne na sprzęcie chłodniczym, pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach oraz telewizorach.

Nowe informacje na etykietach

Jakie nowości towarzyszą przeskalowaniu?

  • Przede wszystkim nie w każdej kategorii będą modele w klasie A lub B. Ma to dać producentom impuls do dalszej innowacyjności.
  • Zużycie energii nie zawsze będzie podawane w skali rocznej, ale np. na cykl prania.
  • Na etykietach pojawią się kody QR, dzięki którym przy użyciu smartfona będziemy mogli sprawdzić interesujące nas szczegółowe parametry w bazie online.
  • Na etykietach cechy danego urządzenia będą odzwierciedlać symbolicznie nowe piktogramy – np. obrazujące wydajność cyklu prania, pojemność, zużycie wody.
  • Na charakterystycznej naklejce znajdzie się też istotna informacja o klasie hałasu od A do D – szukamy przecież sprzętów, które są ciche.

Ponadto przyglądając się etykietom energetycznym, możemy przekalkulować, w jakim czasie zakup produktu nam się zwróci. To dodatkowe kryterium przy wyborze sprzętu jest z pewnością pomocne i miarodajne, warto zatem mieć je na uwadze. Zawsze jest dobry moment na wymianę sprzętu na bardziej energooszczędny.
Więcej informacji o nowych etykietach energetycznych można znaleźć na: www.etykietaenergetyczna.pl