Betonowa ściana i sufit – jak to zrobić?

Jak uzyskać oryginalną, betonową powierzchnię bez konieczności zatrudniania fachowca i dodatkowych kosztów? Betonowa ściana w przedpokoju czy efektowna ściana za telewizorem, a może ciekawy betonowy sufit? Można je wykonać samodzielnie.

Charakterystyczny dla stylu industrialnego beton wyróżnia zróżnicowana struktura, mnogość odcieni i śladów szalunku, co sprawia, że wykończone nim wnętrze jest jedyne w swoim rodzaju. Na ogół kojarzy się z minimalizmem i nowoczesnymi loftami, jednak jest na tyle uniwersalny, że sprawdza się w różnych pomieszczeniach. Z powodzeniem można połączyć go, np. z drewnem lub dodatkami w kolorze miedzi, co ociepla aranżację.

Betonowe DYI

Zamiast montować masywne betonowe płyty, można zastosować tynk strukturalny, np. MAGNAT Style Beton. To rozwiązanie łatwe w użyciu, które nie wymaga od nas specjalistycznych umiejętności. Wykonana w ten sposób imitacja betonu na ścianie wygląda niemal jak prawdziwy beton.
Od czego należy zacząć prace?

  • Po pierwsze, podobnie jak przy malowaniu, oczyszczamy dokładnie powierzchnię, a następnie pokrywamy ją przeznaczoną dla wybranego tynku farbą podkładową (w przypadku tynku MAGNAT jest to Farba Podkładowa MAGNAT Style).
  • Dalej postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta, jakie znajdziemy na opakowaniu lub w karcie technicznej wyrobu.
  • Suchy tynk zalewamy wodą, dokładnie mieszamy i odstawiamy na ok. godzinę w zamkniętym opakowaniu. Przed aplikacją, ponownie go mieszamy i nakładamy odpowiednią pacą na ścianę.
  • Na mokrej jeszcze powierzchni wykonujemy od razu wzór, jaki chcemy uzyskać, np. miejscowo wydrapując masę przy pomocy pacy lub gumowego stempla.
  • W ten sam sposób pokrywamy kolejne fragmenty podłoża, łącząc je ze sobą „na mokro”.
  • Następnie, po nałożeniu ok. 4 m2, całość dokładnie wygładzamy i pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin.
  • Gdy ściana będzie całkowicie sucha, powłokę zabezpieczamy specjalnym lakierem, który nanosimy pędzlem lub wałkiem. Dzięki temu, tynk będzie odporny na szorowanie i mycie wodą z użyciem detergentów.

Beton we wnętrzach? Efekt murowany!

Wysokiej jakości tynk strukturalny pozwala na stworzenie wyjątkowego, a przy tym bardzo trwałego betonowego wykończenia nie tylko w salonie i sypialni, lecz także tam, gdzie powierzchnie mocno narażone są na zabrudzenia oraz działanie wilgoci – w kuchni i łazience. To możliwe z użyciem wspomnianego tynku MAGNAT Style Beton, który można stosować w pomieszczeniach o podwyższonej okresowo wilgotności. Takie rozwiązanie sprawdzi się też w przedpokoju – dzięki niemu łatwo utrzymamy czystość w tym wnętrzu, a już od progu gości zachwyci widok oryginalnie wykończonej ściany. W dodatku będziemy mogli pochwalić się, że wykonaliśmy ją samodzielnie.