Wnętrza w kolorach roku 2021

Instytut Pantone, tradycyjnie już wytypował kolory odzwierciedlające naturę nowego roku. Wśród nich znalazły się dwie barwy: kojąca Ultimate Grey (odcień szarości) i optymistyczna Illuminating Yellow (odcień żółci). Każda z nich ma znaczenie symboliczne – mają dawać otuchę i nadzieję na lepsze jutro. A w dodatku ich liczba podkreśla, że potrzebujemy siebie nawzajem. Na kanwie żółto-szarej kolorystyki możemy więc urządzić modne i optymistyczne wnętrza.

Sprawdzonym patentem na piękną aranżację pomieszczeń jest wybór stonowanej barwy wiodącej – w tym przypadku szarości oraz energetycznych dodatków w odcieniach koloru żółtego, które ją uzupełnią. Gdy odpowiednio wyważymy proporcje, rezultat końcowy będzie bardzo efektowny. Kolory roku 2021 są doskonałe do wnętrz. Wolisz spokojne barwy – wybierasz więcej szarości Ultimate Grey, lubisz energetyczne wnętrza – stawiasz na Illuminating Yellow!

Ściany w szarości

Pomalowane na szaro ściany stworzą ponadczasowy efekt. Szarość to neutralne tło. Warto jednak pomalować je farbami plamoodpornymi, jak np. Śnieżka Plamoodporna, wtedy powierzchnię łatwo utrzymać w czystości.

Wnętrze w kolorach roku 2021

Jakie wyposażenie dobrać do pomieszczenia? W przypadku salonu doskonale będzie wyglądała grafitowa sofa – piękna i niezwykle praktyczna – jasne obicia szybko się brudzą, a więc wymagają częstego prania. Aby wybrany przez nas wypoczynek zyskał świeży wygląd, wystarczy przyozdobić go dekoracyjnymi żółtymi poduszkami, nawiązującymi odcieniem do Illuminating Yellow. W takiej tonacji powinny być także utrzymane inne tekstylia: zasłony, dywany, narzuty… Warto bawić się deseniami i ciekawymi fakturami materiałów, gdyż w ten sposób uzyskamy wielowymiarowy efekt i głębię. Dodatkowo, meble sprawdzą się zarówno na białym, jak i czarnym wybarwieniu. W pierwszym przypadku nawiążemy bez problemu do klimatu boho czy stylu skandynawskiego, a w drugim do industrialnego bądź nowoczesnego, dopasowując odpowiednie dodatki.

Ściany w żółtym kolorze

A gdyby tak wybrać żółte ściany? Ten pomysł przypadnie do gustu osobom, które lubią awangardowe rozwiązania. Nie musimy malować na żółto wszystkich ścian, ale np. tylko jedną z nich, tą najbardziej eksponowaną w naszym mieszkaniu. Pozostałe można zaś pokryć szarą farbą, używając np. odcienia „Nowoczesna” z palety barw Śnieżki Plamoodpornej, który złagodzi żywiołowość słonecznej tonacji (jak np. „Energiczna”).
Innym ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian przy użyciu farby strukturalnej, imitującej beton. Do niej meble o żółtym wybarwieniu, najlepiej w połysku, by stworzyć kontrast nie tylko kolorystyczny, ale i faktur, czyli mat/chropowatość kontra pobłysk/gładkość.

Modnym rozwiązaniem są również dekoracje 3D na ścianach w postaci cienkich listewek ułożonych obok siebie. Można taką dekorację wykonać np. w salonie na ścianie medialnej. Wystarczy ją pomalować na szaro, a listewki na żółto, przyklejając je na środku na co najmniej 1/3 powierzchni. Na takiej konstrukcji ciekawie będzie prezentował się telewizor.