Nietuzinkowa kawalerka w stylu eklektycznym

Kawalerka to dużo wyzwań na małej powierzchni! Jak ją urządzić funkcjonalnie, zaplanować i salon, i aneks sypialniany, i kuchnię, i  łazienkę… I miejsce jeszcze do przechowywania. A jeśli do tego chcemy, by była efektowna, to już nie lada wyzwanie. Zajrzyjmy do pięknej kawalerki.

Kawalerka o powierzchni 30 m² składa się z pokoju z aneksem sypialnianym, kuchennym, malutkiego holu oraz łazienki. Od progu wita niebanalna kolekcja kapeluszy oraz oryginalna złota wnęka. Wielkie lustro optycznie powiększa niewielką przestrzeń holu.

Podłoga to jasne drewno ułożone w jodełkę francuską. W strefie dziennej uwagę przykuwa intensywna tapeta marki Arte z kolekcji Moooi – wzór Menagerie of Extinct Animals, którą projektantka znalazła w Dekorian Home. Z nowoczesną tapetą kontrastuje retro komoda z przełomu lat 60. i 70. Przeciwległą ścianę ręcznie wykończono w oparciu o założenia stylu wabi-sabi. Przetarcia w odcieniach szarości mają odzwierciedlać niedoskonałe piękno tkwiące w świecie. Ściana zyskała eleganckie wykończenie w postaci listwy ozdobnej Orac Decor zakupionej w salonie Dekorian Home.

W zestawieniu z surową szarością ściany interesująco prezentuje się wygodna butelkowozielona kanapa ze złotymi obszyciami. Nie sposób nie zwrócić też uwagi na szklany stolik kawowy na złoconej nodze.

Pod oknem znajduje się prosty regał ozdobiony przez rośliny oraz różnego typu grafiki, obrazy… Poza powracającymi zestawieniami kolorystycznymi, przez całe mieszkanie przewijają się też motywy zwierzęce – w szczególności przedstawiające motyle i ptaki. Aby nie pozwolić na efekt przeładowania, Barbara Godawska zdecydowała się na minimalistyczne krzesła i okrągły stół jadalniany – wszystko w odcieniach czerni.

Strefa sypialniana

Z przestrzeni pokoju została sprytnie wydzielona strefa sypialniana. W tym celu projektantka zastosowała ścianki z lakierowanego drewna i szkła. Przestrzeń można zamknąć całkowicie dzięki półprzeziernym firanom. W malutkiej sypialni znajduje się łóżko z ciekawym jasnoszarym wezgłowiem z przyjemnego materiału. Stonowany kolor mebla świetnie zgrywa się z kapą w odcieniu butelkowej zieleni i granatowymi poduszkami.
Nad łóżkiem znajduje się malutka galeria sztuki – starannie dobrane obrazy i grafiki nadają przestrzeni artystycznego sznytu. Przewijające się złote i zielone motywy sprawiają, że mimo wielości wzorów i elementów nie ma poczucia nadmiaru, a aranżacja wydaje się spójna – tak właśnie prezentuje się doskonale opanowany styl eklektyczny w praktyce.

Aneks kuchenny

Od początku było pewne, że w mieszkaniu pojawią się szkliwione płytki imitujące cegiełkę w odcieniu intensywnej zieleni. Idealnie sprawdziły się one nad blatem kuchennym. Górne szafki kuchenne, które zostały wykonane z postarzanego lustra wytrawianego ręcznie, aby uzyskać zamierzony efekt. Kontrast niejednorodnych powierzchni oraz kolorów – głębokiej zieleni i żółtego złota – zapewnia niesamowite wrażenie. Świetnie wygląda też złota bateria i zlew. Wśród tych mocnych akcentów doskonale prezentuje się prosta biała zabudowa ze złotymi elementami oraz nieskazitelnie biały sufit i ściany pomalowane wysokiej jakości farbą Para Paints (dostępna w www.dekorianhome.pl). Do wykończenia podłogi i blatu kuchennego wykorzystano z kolei spiek kwarcowy włoskiej marki Laminam.

Łazienka

Łazienka prezentuje się spokojnie, wręcz minimalistycznie. Nie ma tu jednak miejsca na estetyczną nudę. Za niebanalny i wyrazisty charakter wnętrza odpowiadają przede wszystkim spieki kwarcowe marki Laminam. Na ścianach i obudowie wanny położono eleganckie płytki Statuario Altissimo. Doskonale imitują użylenia naturalnego marmuru. Dzięki ich zastosowaniu aranżacja nabrała smaku, z kolei nowoczesne czarno-białe kafelki fantastycznie przełamały poważną atmosferę. Efektu dopełniła prosta zabudowa i wysokiej klasy armatura.
Architekt Barbara Godawska na niewielkiej przestrzeni stworzyła aranżację, która stanowi kwintesencję stylu eklektycznego. Czerpiąc z najróżniejszych stylistyk, odważnie łącząc materiały, kolory i wzory, osiągnęła efekt wewnętrznej spójności i dopasowania. W tym szaleństwie jest metoda, a wrażenie artystycznej nonszalancji wymaga doskonałego planowania i wyjątkowej wrażliwości. Trzeba przyznać, że projektantka po mistrzowsku poradziła sobie z tym wyzwaniem.

Więcej o pracowni iHome Studio na stronie internetowej www.ihomestudio.pl . Szeroki wybór produktów aranżacji wnętrz dostępny jest na stronie www.dekorianhome.pl