Dom pasywny we Włoszech – jeden z pierwszych na świecie

Dom pasywny we włoskim mieście Cesena uważany jest za pierwszy tego typu obiekt na świecie. Międzynarodowe jury przyznało PIRACCINI+POTENTE SUSTAINABLE ARCHITECTURE za ten projekt nagrodę The Plan Award 2020 w kategorii „Home Efficiency & Technology„.

Dom pasywny to nazwa nadana budynkom, które znacznie ograniczają straty ciepła wywołane wentylacją i nie wymagają konwencjonalnego systemu grzewczego. Energooszczędne budynki tego typu są certyfikowane przez Passivhaus Institute Darmstadt – znany na całym świecie instytut zajmujący się badaniami i rozwojem koncepcji budynków, komponentów budowlanych i narzędzi planowania. Certyfikat przyznawany jest po spełnieniu określonych wymagań dotyczących architektury, techniki i ekologii.
Projekt pokazuje, że charakterystyka energetyczna Domu Pasywnego może być osiągnięta nie tylko w nowych, izolowanych budynkach, ale także w przebudowach i renowacjach. Wykorzystując wytyczne Domu Pasywnego, budynki wymagające renowacji są modernizowane i stają się bardziej energooszczędne i odporne na trzęsienia ziemi.
W budynku zastosowano mieszankę elementów budowlanych – drewno (laminowane i XLAM), stal, mur żelbetowy i beton zbrojony. Zwrócono uwagę na naturalne właściwości każdego z materiałów, aby zapewnić optymalną interakcję między nimi. Pozwoliło to na utrzymanie kosztów budowy budynku na poziomie odpowiadającym rynkowi, bez zaniedbywania aspektów jakościowych.

Źródło ciepła w domu pasywnym

Większość potrzeb grzewczych czerpana jest ze źródeł pasywnych, takich jak promieniowanie słoneczne oraz ciepło oddawane przez ludzi i urządzenia techniczne. Dom Pasywny Casa/Studio nie jest podłączony do sieci gazowej, a jedynie posiada mechanicznie sterowany system wentylacji, dzięki któremu czyste i przefiltrowane powietrze doprowadzane z zewnątrz jest wzbogacane o ciepło z odprowadzanego powietrza zużytego.

Design z najwyższej półki

W tym niezwykłym budynku znajdują się sprzęty łazienkowe o doskonałym wzornictwie. To między innymi linie Duravit ME by Starck, Starck 1, L-Cube, Happy D.2, Luv i Sensowash® Slim.

Na szczególną uwagę zasługuje umywalka DuraSquare z metalową konsolą w kolorze Black Matt, która wyróżnia się oszczędnym wzornictwem.

Dla Stefano Piraccini jest to nie tylko pracownia architektoniczna, ale także jego dom.
Foto: Daniele Domenicali Photographer