Jaka brama najlepsza do garażu?

Bramę garażową powinniśmy dopasować do elewacji, okien, podjazdu, warunków technicznych garażu oraz zasobności portfela. Na rynku jest wiele możliwości i rozwiązań technicznych zapewniających estetykę i ergonomikę. Jaki rodzaj bramy będzie odpowiedni?

Wybrać bramę segmentową, dwuskrzydłowa klasycznie otwieraną, a może uchylną? Zobaczmy najważniejsze cechy różnych rodzajów bram do garażu.

Brama segmentowa

To nowoczesne i najpopularniejsze bramy dostępne na rynku. Ciepły panel, uszczelka na całym obwodzie, izolacja, systemy bezpieczeństwa, możliwość zamontowania napędu do automatycznego otwierania. Bramy segmentowe mają solidną konstrukcję, można je stosować do garaży z łukiem. Bardzo dobrze współpracują z systemami automatycznego otwieranie garażu. Brama segmentowa dobrze zda egzamin tam, gdzie nie ma miejsca przed garażem na otwierające się skrzydło bramy.

Brama dwuskrzydłowa

Jest to najstarszy typ bram, dzisiaj coraz mniej popularny między innymi ze względu na to, że wymaga dużo miejsca przed garażem.

Brama uchylna

Ten typ bram był najpopularniejszym i najnowocześniejszym rozwiązaniem na początku lat 90. Jednak i dzisiaj bramy uchylne są wciąż popularne – głównie ze względu na ich niską cenę. Największym mankamentem bram uchylnych jest to, że przed garażem powinno być około 1 metra wolnego miejsca, by jej dolna część mogła się wysunąć i podnieść. Dodatkowym problemem jest energooszczędność – pomijając kwestie izolacji samego materiału poszycia, ten typ bram jest bardzo trudny do uszczelnienia na krawędziach pionowych – część bramy otwiera się na zewnątrz, kiedy górna część chowa się do środka garażu.

Brama roletowa

To bardzo wygodna brama, ponieważ możemy parkować tuż przed garażem. Brak prowadnic podsufitowych oraz pionowe prowadzenie płaszcza sprawiają, że pod sufitem jest wolne miejsce, więc możemy je dowolnie wykorzystać, np. zawiesić rower czy narty. Minusem bram roletowych jest niska izolacja termiczna. Dlatego ten typ bram ma zastosowanie najczęściej w nieogrzewanych magazynach, wiatach czy budynkach przemysłowych.

Bramy najczęściej wybierane

To bramy segmentowe. Nie zajmują one miejsca przed garażem, są wyposażane w coraz nowsze technologie poprawiające komfort użytkowania, oferują szerokie możliwości dopasowania do pozostałych elementów budynku, a przede wszystkim – jako jedyne – pozwalają uniknąć strat ciepła. Ich specjalna konstrukcja, system uszczelnień i grubość panela oraz zastosowane w nim rozwiązania technologiczne sprawiają, że są to bramy najcieplejsze z dostępnych na rynku (współczynnik
przenikania ciepła na poziomie U=0,79 WxK/m2).
Zwróćmy też uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Bramę segmentową możemy wyposażyć w system automatyki, fotokomórki, osłony prowadnic albo dodatkowe czujniki optyczne, które wychwycą przeszkodę i pozwolą uniknąć wypadku. Warto pamiętać, że brama i automat stanowią jedno urządzenie, czyli automatyczną bramę garażowa – najlepiej, by poszczególne elementy pochodziły od jednego producenta. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję zgodności z normami unijnymi, a dodatkowo na kompletny produkt dostaniemy nawet 5-letnią gwarancję producenta. Oczywiście, żeby bramy spełniały swoje zadanie, niezbędny jest ich właściwy montaż.

Konsultacja

Marcin Strzelec – Szef Rozwoju Produktów: Bramy, Stolarka, Automatyka, technologie Inteligentne WIŚNIOWSKI