Beton montażowy pomocny w ogrodzie

Beton to jeden z najtrwalszych materiałów budowlanych. Jest mrozoodporny, a wszelkie wahania temperatury nie są mu straszne. Nie wymaga także stosowania dodatkowych zabiegów impregnujących, aby zachować swoje właściwości przez długie lata. Jak ułatwić sobie aranżacje ogrodu czy naprawy za pomocą betonu?

Mieszanka cementu, kruszywa i odpowiednich dodatków to beton. W ogrodzie jest niezbędny przy wznoszeniu fundamentów pod altanę ogrodową czy wykonywania podbudowy pod taras. Wykorzystuje się go do tworzenia elementów dekoracyjnych – rzeźb, imitacji kamieni czy betonowych kul. Przygotowanie betonu jest łatwe, a jeśli wykorzystamy gotowe mieszanki w wersjach szybko wiążących, to  nawet ekspresowe.

Beton montażowy Baumit Gala Fix

Gala Fix przykłady zastosowań

Beton montażowy Baumit Gala Fix służy do przeprowadzenia szybkich prac montażowych i betoniarskich w ogrodzie. Dlaczego? Oprócz doskonałych parametrów wytrzymałościowych oraz odporności na działanie wody i mrozu, jest bardzo szybki – początek wiązania następuje już po 5 minutach. Stosując go, przekonamy się także, że nie ma sobie równych w łatwości użytkowania – jest w praktycznym, łatwym do transportu worku i co najważniejsze nie trzeba go mechanicznie mieszać z wodą, dlatego nie potrzebujemy pojemnika do mieszania, mieszadła czy innych elektronarzędzi. Baumit Gala Fix doskonale sprawdzi się przy mocowaniu słupków ogrodzeniowych, budowaniu pergoli czy altan. Beton można także zastosować do kotwienia lamp ogrodowych, huśtawek lub suszarek do bielizny. Nadaje się także do innych zastosowań – montażu skrzynek pocztowych, znaków informacyjnych, a nawet masztów czy barierek. Przyda się również do budowy czy naprawy różnych elementów betonowych – np. schodów. Można go z powodzeniem wykorzystać do prac naprawczych w domu, wykonania podkładów betonowych albo jako uniwersalną zaprawę betonową.

Mocowanie elementów w kilku krokach – instrukcja

Jak wygląda mocowanie elementów w podłożu, np. słupków ogrodzeniowych?

  • Na początku przygotujmy wykop, korzystając z łopaty lub wiertnicy. Pamiętajmy o odpowiedniej wielkości – otwór powinien być większy o 20-30 cm od elementu kotwionego – i głębokości większej niż strefa przemarzania.
  • Na dno wykopu dobrze jest wsypać warstwę np. żwiru, który ułatwi odprowadzanie wody.
  • Następnie umieszczamy w wykopie słupek i stabilizujemy, korzystając np. z listewek.
  • Kolejnym krokiem jest wsypanie warstwami suchej zaprawy (grubość ok. 10 cm) i polanie ich wodą, np. z konewki.
  • Po wchłonięciu wody powtarzamy czynność, aż do uzyskania odpowiedniej grubości betonu.
  • Ostatnim etapem jest sprawdzenie położenia mocowanego słupka. To ważne, ponieważ już po 5 minutach od zalania wodą zaczyna się wiązanie i twardnienie zaprawy.
  • Już po ok. 30 minutach można lekko obciążyć mocowany słupek, a po upływie 48 godzin beton zyskuje pełną wytrzymałość.

Baumit Gala Fix można także przygotować w sposób tradycyjny. Wystarczy wymieszać suchą zaprawę z wodą w proporcjach wskazanych na opakowaniu, korzystając z betoniarki lub mieszadła elektrycznego. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji zalewamy mocowany element, a zaprawę zgęszczamy i wyrównujemy.