Dach płaski – jak ocieplać

Rodzaj ocieplenia dachu płaskiego, czyli stropodachu, zależy przede wszystkim od jego konstrukcji – czy jest wentylowany czy niewentylowany.

Dach płaski o konstrukcji wentylowanej umożliwia cyrkulację powietrza nad stropem. Natomiast w dachu niewentylowanym poszczególne warstwy przylegają bezpośrednio do siebie.
Jednak niezależnie od tego, który typ dachu planujemy ocieplić, istotne jest, by korzystać z najlepszych materiałów budowlanych i ekip z dobrą renomą. Stropodach to konstrukcja wymagająca, pełni bowiem nie tylko funkcję konstrukcyjną, ale jest też przegrodą hydroizolacyjną, termoizolacyjną, akustyczną i regulującą przepływ pary wodnej.

Stropodach wentylowany

Stropodach wentylowany – fot Rockwool

W stropodachach wentylowanych wodoszczelne pokrycie chroniące przed opadami atmosferycznymi, jest oddzielone od izolacji cieplnej wentylowaną szczeliną powietrzną. Ta szczelina pełni funkcję warstwy wentylacyjnej, dzięki której zostają wyeliminowane problemy wynikające z niekontrolowanego przepływu wilgoci. Warstwa izolacyjna nie zostanie zawilgocona, ponieważ nie będzie się wykraplać para wodna z ogrzewanych pomieszczeń.

Jak izoluje się dach płaski wentylowany?
Na konstrukcji nośnej układa się paroizolację, następnie warstwę ocieplającą np. z wełny skalnej. Kolejną warstwą jest szczelina wentylacyjna, potem dach właściwy i na koniec

warstwa pokryciowa uszczelniająca.

Czym ocieplać dach wentylowany?
Najczęściej stosuje się technikę wdmuchiwania przez otwory wentylacyjne materiału izolującego. Takim produktem jest m.in. wełna skalna Granrock Super firmy Rockwool, stosowana w technice nadmuchu.
Wykonuje się z niej nie tylko niepalne ocieplenie stropodachów wentylowanych (gęstości 30 i 45 kg/m3), ale także poziomych przestrzeni poddaszy nieużytkowych, skośnych przestrzeni poddaszy użytkowych, ścian trójwarstwowych i ścian o konstrukcji szkieletowej (gęstość 60 kg/m3).

Stropodach niewentylowany

Stropodach niewentylowany – fot. Rockwool

Na tego rodzaju stropodachach materiały izolacyjne układa się bezpośrednio na warstwie nośnej. Wszystkie warstwy przylegają do siebie, dlatego konieczne jest ułożenie paroizolacji pod izolacją cieplną.
Stropodachy niewentylowane są najczęściej na halach produkcyjnych, magazynowych, obiektach handlowych, halach sportowych itp. W takich konstrukcjach izolacje termiczne układa się bezpośrednio pod powłokowymi pokryciami dachowymi. Przeznaczone są do tego m.in. dwugęstościowe, grube, trwałe i niepalne płyty Monrock MAX E i Hardrock MAX z wełny skalnej Rockwool.