Stropodach – jak dobrze izolować

Dobrze zaizolowany stropodach to nie tylko gwarancja oszczędności energii cieplnej w sezonie jesienno–zimowym, ale też komfort przebywania w pomieszczeniach na ostatniej kondygnacji budynku, gdy panują wysokie letnie temperatury. Ochronę przed upałami daje termoizolacja o odpowiednio dobranych parametrach.

Dachy płaskie były przez długi czas kojarzone głównie z budynkami publicznymi czy przemysłowymi, ale dziś pojawiają się także w domach jednorodzinnych. Wynika to nie tylko z rosnącej popularności stylu modernistycznego, lecz także z czysto praktycznych powodów. Utworzona pod stropodachem przestrzeń jest w pełni użytkowa, można w niej urządzić sypialnię, pokój dla dziecka czy zaciszne biuro. Poddasza ze skosami są bardziej wymagające w aranżacji. Często jednak mankamentem stropodachu może być zbyt intensywne nagrzewanie się w sezonie letnim i wychładzanie zimą. Dotyczy to zwłaszcza budynków zwieńczonych najprostszymi konstrukcjami stropodachów niewentylowanych, które nie zostały dobrze ocieplone. Skutecznym sposobem na uzyskanie stałego i komfortowego mikroklimatu pomieszczeń jest w takich sytuacjach zastosowanie termoizolacji o jak najlepszym parametrze przewodzenia ciepła lambda.

Stropodach, czyli dach płaski

Wraz z wprowadzaniem nowych technologii coraz więcej inwestorów decyduje się na stropodach, gdyż pozwala on zrealizować domy o efektownej, minimalistycznej architekturze zgodnej z aktualnymi trendami. Co więcej, płaska konstrukcja dachu o minimalnym spadku 3% pozwala na łatwy montaż instalacji odnawialnych źródeł energii w postaci ogniw fotowoltaicznych czy kolektorów, choć w tej technologii można wykonywać także konstrukcje strome, które naśladują klasyczny spadzisty dach przy niższych kosztach realizacji. Należy jednak pamiętać, że dach niewentylowany, w którym nie uwzględniono odpowiednio grubej termoizolacji, może generować znaczne ubytki ciepła zimą, zaś latem powodować przegrzewanie się pomieszczeń użytkowych zlokalizowanych tuż pod nim. W odróżnieniu od stropodachu wentylowanego nie posiada on bowiem szczeliny powietrznej, która stanowi dodatkowy bufor cieplny podnoszący jego termoizolacyjność. Tradycyjny stropodach niewentylowany składa się z następujących po sobie warstw, które bezpośrednio do siebie przylegają. Patrząc od strony pomieszczenia, jest to konstrukcja nośna wykonana z płyty żelbetowej, na której tworzy się warstwę spadkową z lekkiego betonu lub styropianowych klinów. Następnie na całej powierzchni dachu układana jest folia paroizolacyjna, która chroni warstwę termoizolacji przed wilgocią wykraplaną wskutek różnic temperatur. Jako termoizolację dachów płaskich popularnie stosuje się płyty z białego lub grafitowego polistyrenu ekspandowanego, ze względu na ich nienasiąkliwość i optymalną wytrzymałość mechaniczną. Tak zaprojektowany układ warstw wieńczy hydroizolacja w postaci papy podkładowej i wierzchniej.

Aby stropodach chronił przed upałami…

Przekrój izolacji stropodachu

W upalne dni powierzchnia dachu może się nagrzewać do 60 oC, dlatego tak ważne jest zaprojektowanie go w taki sposób, by wysoka temperatura nie przenikała do wnętrza. Dobierając warstwę termoizolacji, najlepiej kierować się obowiązującymi warunkami technicznymi w zakresie energooszczędności budynku. Od 2017 roku współczynnik przenikania ciepła dla stropodachów nie powinien przekraczać wartości 0,18 W/m2K, jednak od 2021 roku wymaganie to zostanie zaostrzone do poziomu 0,15 W/m2K, (dotychczas był zarezerwowany dla domów pasywnych).

– Jeszcze do niedawna osiągnięcie tak wysokiego standardu wymagało ułożenia niemal 30 cm warstwy ocieplenia z tradycyjnego styropianu białego, jednak na rynku są już dostępne płyty grafitowe o znacznie lepszych właściwościach termoizolacyjnych. Teraz dla uzyskania takiego efektu wystarczająca jest 20-cm warstwa styropianu Knauf Therm Expert Dach/Podłoga o współczynniku lambda 0,031 W/mK i doskonałym oporze cieplnym 6,45 m2K/W. Parametry ocieplenia można dodatkowo poprawić, zamawiając płyty w większych wymiarach niż standardowo, co pozwoli zminimalizować powstawanie mostków termicznych – mówi ekspert z firmy Knauf.

Wybierając termoizolację dachu warto pamiętać także o tym, że trwałość jej parametrów zależy w dużej mierze także od jej wytrzymałości mechanicznej. W trakcie użytkowania jest ona bowiem narażona na ciężar pokrycia wierzchniego czy obciążeń wynikających np. z chodzenia po dachu, dlatego zawsze należy wybierać rozwiązania dedykowane do powierzchni poziomych.

Nowe płyty Knauf Therm Expert Dach/Podłoga: posiadają optymalny współczynnik odporności na ściskanie CS na poziomie 80 kPa i wytrzymałości na zginanie BS aż 125 kPa, dlatego nie ulegają „osiadaniu” ani uszkodzeniom mechanicznym, zachowując swoje właściwości przez cały okres użytkowania.

  • Niezbędnym elementem ochrony budynku przed przegrzewaniem jest ponadto odpowiednia termoizolacja ścian zewnętrznych, najlepiej ze styropianu grafitowego o tym samym parametrze lambda 0,031 W/mK.

Więcej informacji na: www.styropianknauf.pl