Dlaczego warto stosować kalenicę wentylowaną na dachu?

Brak odpowiedniej wentylacji, wilgoć gromadząca się pod dachem wpływa negatywnie na stan pokrycia dachu. Można temu zapobiec stosując odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne. Jednym z nich jest ceramiczna kalenica wentylowana marki CREATON.

W naszych domach przez całą dobę wytwarza się para wodna. Powstaje podczas prania, zmywania, kąpieli, produkujemy ją także my sami. Jest to w pełni naturalny proces. W momencie, gdy para dostanie się pod dach i nie ma możliwości ujścia – skrapla się. Tak powstała wilgoć sprzyja rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia grzybów oraz pleśni, niekorzystnie wpływa na właściwości warstwy termoizolacyjnej i elementów konstrukcji, skraca ich trwałość.

Budowa kalenicy wentylowanej marki CREATON

Kalenica to szczególny rodzaj zwieńczenia najwyższej krawędzi dachu. Utworzona jest na przecięciu dwóch nachylonych połaci. Rozwiązanie marki CREATON polega na zastosowaniu w tym miejscu opatentowanego systemu, który ma za zadanie skutecznie wentylować konstrukcję dachu. Cały system tworzy kilka współgrających ze sobą elementów:

Elementy tworzące w pełni ceramiczną kalenicę są dopasowane pod względem formy i koloru do dachówek połaciowych.

· Dachówka kalenicowa wentylacyjna (1)
· Dachówka kalenicowa wentylacyjna boczna (2)
· Gąsior podstawowy (3)
· Zaślepka gąsiora początkowa/końcowa ceramiczna (4)
Gąsiory mocowane są “na sucho” przy pomocy opatentowanego systemu FIRSTFIX. W jego skład wchodzą klamry gąsiora wykonane ze stali szlachetnej (5), druty montażowe (6) oraz zestawy zaciskowe (7). System nie wymaga stosowania dodatkowych taśm, wsporników czy łaty kalenicowej. Cały proces instalacji przebiega szybko i precyzyjnie.

Elementy tworzące w pełni ceramiczną kalenicę są dopasowane pod względem formy i koloru do dachówek połaciowych. Każdy z dostępnych w ofercie modeli posiada dedykowane dla siebie rozwiązanie. Dlatego cały system wyróżnia się również pod względem estetyki.

Jak działa kalenica wentylowana

Kalenica wentylowana wykorzystuje naturalny ciąg powietrza. Powstaje on pomiędzy otworami wlotowymi umieszczonymi w okapie a wylotowymi w kalenicy. Skrajnie umieszczone dachówki wentylacyjne usuwają z wnętrza domu nadmiar wilgoci. Za zjawisko to odpowiada różnica poziomów ich ulokowania, wiatr oraz nagrzewanie się dachu. Powierzchnia przekroju wylotu powietrza wynosi do 230 cm2 na odcinku 1 mb kalenicy. To według normy DIN 4108 jest wystarczające na połaci o długości krokwi aż do 23 m. Prawidłowa cyrkulacja powietrza to nie tylko zabezpieczenie przed zgubnymi skutkami wilgoci.
Dachówki kalenicowe wentylacyjne skutecznie chronią przed przenikaniem deszczu każdą połać. Dotyczy to zarówno tych o dużym, jak i o małym kącie nachylenia. Woda nie wnika pod połać również przy silnym wietrze, co zapewnia doskonałą ochronę konstrukcji nośnej przed wilgocią.