Kiedy warto wybrać dachówkę wielkoformatową?

Modele wielkoformatowe warto wybrać w przypadku, gdy nasz dom ma duży dach jedno- lub dwupołaciowy. Uda nam się wtedy znacząco zminimalizować straty materiałowe, wynikające z konieczności cięcia dachówek. Dodatkową zaletą będzie także atrakcyjny i elegancki wygląd takiego dachu, wynikający z równomiernego pokrycia jego powierzchni.

Z kolei dachówki wielkoformatowe nie będą dobrym wyborem na dachy małe lub skomplikowane: wielospadowe, łamane, a także wyposażone w dodatkowe elementy, jak lukarny, kominy czy ozdobne kopuły. Na takich dachach znacznie lepsze będą mniejsze dachówki.

Oszczędność bez utraty jakości

Dachy proste pozwalają również w pełni wykorzystać walory dachówek o większym formacie, między innymi sporą elastyczność przesuwu na zamkach. Przykładowo w modelu TITANIA wynosi on około 43 mm, co przekłada się na możliwość znacznego dostosowania rozstawu łat na połaci, bez utraty szczelności.
Użycie dachówek wielkoformatowych to także dodatkowa oszczędność finansowa. Z racji dużego rozmiaru takich modeli, będziemy mogli ich zakupić po prostu mniej. Znając powierzchnię naszego dachu łatwo obliczymy z wyprzedzeniem ile dachówek będzie nam potrzebnych. W przypadku wspomnianej już wcześniej TITANII wystarczy jedynie 9-10 sztuk na metr kwadratowy. Dachówki wielkoformatowe są duże, ale mają eleganckie proporcje. Dachówka wielkoformatowa taka jak TITANIA ma wymiary 324 x 515 mm.

Ułatwienie pracy dekarza

Korzyści wynikające z zastosowania modeli wielkoformatowych są odczuwalne również podczas prac dekarskich. 

  • Duże dachówki pozwalają na szybszy, sprawniejszy i wygodniejszy montaż. Rzemieślnik ukończy więc zlecenie w krótszym czasie, a to oznacza oszczędność na robociźnie, a tym samym kolejną korzyść finansową dla inwestora.
  • Względy techniczne będą miały decydujący wpływ na przebieg prac oraz ich finalny efekt. Wielkość i stopień skomplikowania dachu jest więc kryterium, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. Rozważmy dachówki wielkoformatowe za każdym razem, kiedy jest to możliwe.
  • Duże dachówki zawsze znakomicie prezentują się na większych powierzchniach.
    www.creaton.pl