Nawierzchnia z kostki lub płyt betonowych wokół domu

Za nawierzchnią wykonaną z kostki lub płyt betonowych przemawiają nie tylko trwałość, łatwość w utrzymaniu i prosty montaż. Również wygląd betonowych powierzchni jest ciekawy. Dziś przy projektowaniu kostek i płyt betonowych stawia się na bogate wzornictwo, różnorodność faktur oraz kolorów. Są one bardzo zbliżone wyglądem do naturalnych materiałów.

Czasem na pierwszy rzut oka bardzo trudno je odróżnić od kamienia czy drewna – mówi projektant z firmy Polbruk. W nowoczesnych założeniach stosowane są obrzeża, murki czy palisady wykonane właśnie z betonu. Całość projektu uzupełnia bardzo często mała architektura, czyli siedziska, ławki, kosze na śmieci, a nierzadko również rzeźby i fontanny. Dopełnieniem tak budowanej przestrzeni jest oczywiście zieleń spójna z zamysłem architekta.

Beton rządzi…

…projektowaniem przestrzeni, gdy w pobliżu domu chcemy stworzyć nowoczesne otoczenie pasujące stylem do jego wnętrz i architektury. Żaden z materiałów nie jest tak uniwersalny i tak dobrze nie pasuje do szkła i stali. Liczba deseni, wzorów, kolorów i kształtów jest olbrzymia. – Drewno z powodzeniem możemy zastąpić płytami Polbruk Lira. Kształtem i wyglądem przypomina ona typową deskę – czyli jest prostokątna oraz posiada charakterystyczne dla drewna spękania, słoje, sęki oraz fakturę. Jeszcze bardziej ekskluzywnie prezentuje się Forest o drukowanej fakturze. Występuje ona w niezwykle modnych kolorach postarzanego drewna (Nordic White) oraz brązowej dębiny (Oak Brown).

Płyty z podświetleniem - Model Flesz Polbruk

Płyty z podświetleniem – model Flesz Polbruk

Gdy zależy nam na bardziej industrialnym charakterze przestrzeni wokół nowoczesnego domu, warto zwrócić uwagę na ażurową płytę Extrano.

To, co sprawia, że jest ona ciekawym rozwiązaniem, to regularne otwory przywodzące na myśl swoim wyglądem pasy na futrze tygrysa lub kubistyczne kłosy zboża. W większych założeniach architektonicznych takich jak place czy podjazdy stworzona z niej nawierzchnia przypomina z kolei pokład statku kosmicznego. Równie ciekawym i futurystycznym rozwiązaniem są nawierzchnie betonowe z dodatkiem luminoforów. Absorbują one za dnia światło dzienne, żeby po zapadnięciu zmroku emitować przyjemną niebieską poświatę.

Z betonowych kostek i płyt można zbudować nawierzchnię alejek, tarasów, deptaków, ale również podjazd do garażu.

Obrzeża, murki i palisady

W aranżacjach nowoczesnych ogrodów elementami dopełniającym kompozycję będą obrzeża, murki i palisady. Nie zawsze muszą one służyć tylko jako elementy wytyczające granicę pomiędzy aleją, tarasem czy podjazdem a terenem pokrytym zielenią. Bordery, o ile ich kształt temu sprzyja, to dobre miejsce na zamontowanie dodatkowego oświetlenia, które podniesie walory estetyczne założenia. – Doskonale nadają się do tego na przykład obrzeża Flesz w kształcie odwróconej litery „L”. Pod ich daszkiem z powodzeniem można zamontować taśmę LED, która nie tylko doświetli ścieżkę, ale także doda jej futurystycznego wyglądu – przekonuje Wojciech Średniawa. W przypadku murków betonowych

oprawę oświetleniową można z kolei wbudować w utworzoną z bloczków ścianę. Inne zastosowanie to obudowanie z ich pomocą elementów małej architektury, takich jak fontanny czy oczka wodne. Ciekawym elementem wystroju naszego ogrodu mogą być także palisady betonowe. Można nimi wygrodzić poszczególne przestrzenie, stworzyć z nich kwietniki lub zastosować jako elementy dekoracyjne.

więcej na: www.polbruk.pl