Jak naprawić dach pokryty papą?

Dowiedz się, w jaki sposób i jakimi środkami naprawić uszkodzenia, wykonać renowację dachu pokrytego papą. Jesień to najlepszy czas na taki przegląd. Od czego należy zacząć?

Co robimy – krok po kroku. W pierwszej kolejności trzeba oczyścić podłoże z zanieczyszczeń, aby zdiagnozować problemy, tj.: pęknięcia, dziury (ubytki) oraz inne nieszczelności w papie, jak i miejsca gdzie fragmenty papy odklejają się od podłoża. Następnie można wykonać prace naprawcze, których rodzaj powinno się dobrać przede wszystkim do skali uszkodzenia.

Po pierwsze – duże uszkodzenia

Przy większych uszkodzeniach najlepiej jest wymienić zniszczony obszar papy. Aby to zrobić, wystarczy odpowiedni fragment papy bitumicznej przeznaczonej do wierzchniego krycia oraz lepik do papy, czyli uniwersalny klej na zimno, który można stosować na podłożach betonowych, drewnianych czy starych powłokach bitumicznych.

Uszkodzoną część papy odcinamy nożykiem i zrywamy (usuwamy). Podłoże oczyszczamy z brudu i innych zanieczyszczeń, usuwając luźne, niezwiązane resztki lepiku czy papy. Następnie osuszamy. UWAGA! Nierówności lub ubytki na powierzchni, na której przykleimy nowy fragment papy, można wypełnić zaprawą mineralną.


• Następnie z arkusza papy wycinamy odpowiedni format, pamiętając o naddaniu kilku centymetrów potrzebnych na zrobienie zakładki.


• Na odkrytą część dachu szpachelką nakładamy lepik, starając się zaaplikować trochę produktu także pod starą papę.


• Wsuwamy docięty kawałek tak, aby powstała zakładka i uzupełniamy lepik w miejscach, które tego wymagają. Całość dociskamy przy użyciu np. małego wałka – tak, aby usunąć ewentualne pęcherze powietrza.


WARTO WIEDZIEĆ! W przypadku chłonnych podłoży, takich jak mur czy tynk, dla zmniejszenia chłonności i zwiększenia przyczepności lepiku, warto wcześniej zagruntować powierzchnię przy użyciu gruntu bitumicznego.

Po drugie – małe uszkodzenia

Mniejsze uszkodzenia można naprawić przy użyciu kitu dekarskiego. To plastyczna masa naprawcza z wypełniaczem z tworzyw sztucznych, która po wyschnięciu wygląda identycznie jak papa, tworząc wytrzymałą powłokę, nieprzepuszczalną dla wody oraz odporną na wpływ czynników atmosferycznych.

• Uszkodzoną powierzchnię oczyszczamy z zanieczyszczeń i wyrównujemy.


• Przy pomocy szpachelki nakładamy warstwę kitu, wyrównujemy i pozostawiamy do wyschnięcia.


WARTO WIEDZIEĆ! Alternatywą dla kitu dekarskiego jest silnie klejąca masa bitumiczna (tzw. Profi), której przewagą jest możliwość stosowania na wilgotne i mokre podłoża, w niskich temperaturach (od 0 st. C) i w czasie deszczu. – Taki produkt pozwala na natychmiastową reakcję, czyli naprawę przeciekającego dachu, nawet w momencie, gdy wystąpi nieszczelność okładziny dachowej, a na zewnątrz pada deszcz – dodaje Maciej Szymański.

Po trzecie – problemy na łączeniach

Mowa o nieszczelnościach w miejscach łączeń papy z blachą czy murami, a także uszkodzonych obróbkach blacharskich. Do wykonania takich napraw przyda się uszczelniacz do dachów w tubie, który nakłada się na wcześniej oczyszczone i osuszone powierzchnie za pomocą pistoletu do kartuszy.

Po czwarte – na mikropęknięcia

Aby mieć pewność, że pokrycie z dachu jest szczelne, warto wymalować je renowatorem, który nie tylko wypełni mikropęknięcia, ale dodatkowo przedłuży żywotność papy, tworząc elastyczną powłokę uszczelniającą. Przy okazji przywróci papie estetycznie wyglądający, jednolity, czarny kolor.

Co na rynku? Produkty do naprawy i renowacji dachów od Ultrament

  • Lepik do papy – klej bitumiczny, służący do klejenia pap na beton, drewno i stare powłoki bitumiczne. Produkt można używać na powierzchniach o kącie nachylenia do 5%. Alternatywą jest Lepik do papy Plus, dwukomponentowy, szybkowiążący lepik bitumiczny, który stosuje się na duże powierzchnie i w przypadku większych nachyleń połaci dachów.
  • Kit dekarski – czarna, odporna na działanie warunków atmosferycznych masa naprawcza do stosowania na podłożach bitumicznych, zawierających bitumy, jastrychach, tynkach, murach i metalach. Alternatywą jest Masa naprawcza Profi – szybkoschnąca, wzmocniona włókniną, nieprzepuszczająca wody masa bitumiczna, którą można stosować nawet na wilgotne i mokre powierzchnie, w temperaturze od 0 st. C i w czasie deszczu.
  • Renowator do dachów – czarna, cienkowarstwowa powłoka bitumiczna do uszczelniania i renowacji powierzchni papowych, betonu i płyt włóknisto-cementowych. Przedłuża żywotność papy, tworząc elastyczną powłokę uszczelniającą
    Wszystkie produkty Ultrament dostępne są w marketach budowlanych (np. Bricomarche, Castorama, Leroy Merlin, OBI).