Obróbka dekarska a szczelność dachu

Jakość wykonania obróbek dekarskich ma decydujący wpływ na szczelność oraz trwałość pokrycia dachowego. Popełnione na tym etapie błędy mogą skutkować zawilgoceniem, a nawet osłabieniem konstrukcji nie tylko dachu, ale i całego budynku. Tym razem o obróbce miękkiej z wykorzystaniem taśm na bazie butylu.

Obróbki dekarskie zabezpieczają newralgiczne miejsca, jak lukarny, kosze dachowe czy połączenie pokrycia z kominem. Niewidoczne na pierwszy rzut oka uszczelnienie tych przestrzeni zapewnia wodoodporność, a także chroni przed wnikaniem pod połać dachu kurzu czy liści. Stała ekspozycja na działanie warunków atmosferycznych wymaga, aby obróbka wykonana była z rozwiązań trwałych, a jednocześnie łatwych w użyciu.

Dach bez przecieków

Obróbka miękka jest od tradycyjnej (tzw. twardej obróbki z zastosowaniem blachy) mniej czasochłonna i kłopotliwa. W obróbce miękkiej z wykorzystaniem taśm na bazie butylu izolacja może ściśle przylegać do pokrycia dachowego, a także „pracować” razem z nim. Zalety obróbki miękkiej:

  • prosty, szybki montaż
  • możliwość skutecznego uszczelnienia nawet trudno dostępnych miejsc (butyl można rozciągać w różnych kierunkach, narzuconych kształtem danego elementu.
  • izolacja wysoce paroszczelna i nietoksyczna (nie zawiera ołowiu),
  • butyl jest odporny na grzyby, pleśnie i korozję, co przy pracach dekarskich ma niebagatelne znaczenie.

Wstęga butylowa

Atuty obróbki twardej i miękkiej można połączyć, np. przy uszczelnieniu miejsca, w którym komin przechodzi przez dach. Na styku tych dwóch elementów często dochodzi do przeciekania wody opadowej. Zapobiec temu może zamocowanie oblachowania na górnej części połączenia oraz taśmy kominowej na dole. Najczęściej wykonana jest ona z taśmy aluminiowej, z jednej strony pokrytej farbą, a z drugiej powleczonej klejem butylowym, co sprawia, że nie ma już konieczności stosowania dodatkowych klejów. Z taśmy należy wyciąć odpowiedniej wielkości kawałki, które następnie przykleja się do powierzchni komina i dachówek. Potem boczne części taśmy łączy się z tym znajdującymi się z tyłu oraz z przodu poprzez jednoczesne zagięcie zespalanych fragmentów w rąbek stojący. Taka podwójna obróbka pozwala na trwałe, a zarazem elastyczne uszczelnienie komina.

 Taśmy i wstęgi butylowe

Taśma kalenicowa butylowa

Innym, równie newralgicznym punktem dachu, gdzie sprawdza się obróbka z wykorzystaniem taśm na bazie butylu jest kosz dachowy. Ta swego rodzaju „rynna” to miejsce styku dwóch opadających połaci dachowych, szczególnie narażone na znaczne obciążenie wodą lub śniegiem. Kluczowe jest takie wykonanie obróbki, aby nie była ona zbyt wąska i zachodziła pod pokrycie na odpowiednią głębokość, co ogranicza ryzyko przecieków i zapewnia odprowadzenie wody opadowej.
Różnego rodzaju taśmy i wstęgi butylowe mogą być też wykorzystywane przy innych pracach dekarskich: uszczelnieniu świetlików, okien dachowych, kalenicy czy izolacji miejsc mocowania kontrłat do krokwi. – Taśmy są łatwe w użyciu – mocuje się je na suchą, oczyszczoną powierzchnię, dociskając do podłoża. Nie ma konieczności ich zgrzewania czy zastosowania dodatkowych klejów, co pozwala na sprawne wykonanie zadania. W przypadku miejsc narażonych na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie taśm butylowych pokrytych aluminium, co ogranicza ryzyko sztywnienia materiału, jak radzi ekspert z firmy AIB, producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych, w tym wyrobów butylowych.