Elewacje ze spieków kwarcowych

Wielkoformatowe płyty elewacyjne kojarzą się najczęściej z biurowcami czy wieżowcami, ale jednak nie są zarezerwowane tylko dla obiektów komercyjnych. Spieki kwarcowe włoskiej marki Laminam to innowacyjny materiał, za pomocą którego można stworzyć fasadę i podkreślić nowoczesność budynku, również jednorodzinnego.

Materiał złożony z naturalnych komponentów, wyjątkowo trwały i odporny, do tego lekki, łatwy w montażu, ekologiczny, a przy tym samoczyszczący. Brzmi jak tworzywo przyszłości? Spieki kwarcowe włoskiej marki Laminam mają na tyle dobre parametry techniczne, funkcjonalne i walory estetyczne, że są idealnym materiałem elewacyjnym dla nowoczesnego budownictwa: zarówno do obiektów komercyjnych, budynków mieszkalnych, jak i prywatnych domów. Dzięki spiekom kwarcowym Laminam na elewacji można osiągnąć efekt przypominający cement, beton przemysłowy, mokry tynk, stal, drewno, kamień naturalny czy gładką polerowaną powierzchnię. Wśród najchętniej wybieranych dekorów jest linia Blend, czyli płyty inspirowane cementem, linia Calce inspirowana mokrym tynkiem i betonem przemysłowym oraz gładkie wzory z linii Collection – od nieskazitelnej bieli aż po szarości, grafit i intensywną czerń. Płyty LAMINAM można więc bez problemu dopasować do funkcji danego budynku, a także wpisać go w otaczającą przestrzeń. Ten sam wzór spieków można wykorzystać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

Parametry

Płyty ze spieków kwarcowych występują w dwóch formatach: 100 x 300 cm (L) oraz 324 x 162 cm (XL). Ich wielkość sprawia, że tworzą na budynku jednolitą powierzchnię, a dzięki temu wyglądają szlachetnie i nowocześnie. Do tego są bardzo cienkie – grubość od 3,5 do 20 mm. Mimo to są odporne na zarysowania, szok termiczny oraz promieniowanie UV. Zaawansowane technologie zastosowane w procesie produkcyjnym płyt sprawiają, że materiał bez względu na warunki pogodowe nie zmienia koloru i właściwości, ponadto jest łatwy w utrzymaniu czystości i uniemożliwia pojawienie się porostów czy glonów. Dodatkową zaletą materiału jest odporność na graffiti, która ma duże znaczenie w przypadku stosowania płyt na zewnątrz budynków. Wszystkie te właściwości spieków użytych na elewacjach poparte są 25-letnią gwarancją.

Czysta elewacja

Na spiekach Laminam można dodatkowo zastosować powłokę Hydrotect, dzięki której płyty same się oczyszczają, są antybakteryjne, niwelują nieprzyjemne zapachy, a nawet oczyszczają powietrze. System działania powłoki oparty jest na zasadzie fotokatalizy. Naturalne oczyszczanie inicjuje siła promieniowania słonecznego, a deszcz usuwa resztki zanieczyszczeń.

Montaż płyt elewacyjnych

Ostatni ważny aspekt wyróżniający spieki kwarcowe Laminam to ich nieskomplikowany montaż. Można je kleić bezpośrednio do ocieplenia, tworzyć elewacje wentylowane i wykorzystywać najbardziej klasyczne systemy – klejenie do profili aluminiowych czy montaż płyt w ramach na podkonstrukcji aluminiowej. System wieszania płyt elewacyjnych na ramie aluminiowej cechuje się między innymi tym, że można go instalować w każdych warunkach pogodowych i do dowolnej wysokości budynku.