Tynki gipsowe czy cementowe – co wybrać

Zarówno tynki gipsowe, jak i cementowe są stosowane jako wykończenie ścian we wnętrzach. Mają wiele zalet, ale i wady. Który rodzaj tynku wybrać?

 Tynki gipsowe – zalety i wady

– Tynki gipsowe dają efekt gładkich ścian, dobrze oddają kolory farb.
– Po wyschnięciu tynków gipsowych powierzchnia jest jednolita i gładka.
– Dzięki właściwościom higroskopijnym gipsu, tynki chłoną wilgoć, gdy powietrze jest zbyt wilgotne i oddają nadmiar wilgoci, gdy powietrze staje się za suche. Tym samym regulują klimat we wnętrzach na poziomie najbardziej przyjaznym dla człowieka.
– Tynk gipsowy nakłada się w jednej warstwie na zagruntowane i wyschnięte podłoże.
– Tynk gipsowy o grubości 1,5 cm schnie około dwóch tygodni, tynk cementowo-wapienny o tej samej grubości około 4 tygodni
– Tynk gipsowy jest na ogół mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne niż cementowy

Tynki cementowe – zalety i wady

– Dla uzyskania efektu gładkiej ściany tynki cementowe wymagają szpachlowania powierzchni ścian gładzią gipsową przynajmniej dwukrotnie.
– Jeśli zależy nam na chropowatej powierzchni, lepszym wyborem są tynki cementowo-wapienne.
– Tynki cementowo-wapienne są zwykle bardziej odporne na zarysowania niż tynki gipsowe.
– Tynki cementowo-wapienne są szorstkie, zimne i trudniejsze w wykonaniu niż gipsowe.
– Na tynkach cementowo-wapiennych na skutek naprężeń podczas wysychania może pojawić się pajęczyna mikropęknięć.
– Bardzo wolno chłoną wilgoć i wolno ją oddają do otoczenia. W standardowo użytkowanych pomieszczeniach jest to wada, bo nie regulują wilgotności powietrza. Natomiast jest zaletą w pomieszczeniach nie ogrzewanych zimą, ogrzewanych częściowo oraz intensywnie użytkowanych, np. garażach, piwnicach, budynkach gospodarczych lub kuchniach przemysłowych czy też łaźniach parowych, gdzie wilgotność powietrza przekracza 70%.
– Wielowarstwowy tynk cementowo-wapienny nakłada się na wyschnięty szpryc, który na podłożach ceramicznych schnie kilka dni, a na podłożach betonowych, takich jak stropy, 2-3 tygodnie.

Knauf MP 75 Diamant to produkt, który łączy zalety tynków gipsowych i cementowo-wapiennych – pozwala wnętrzom „oddychać”, reguluje wilgotność powietrza jak tynki gipsowe, a jednocześnie jest bardzo twardy i wytrzymały jak cementowo-wapienne.

Konsultacja