Z czego powstają silikaty i beton komórkowy?

Jednym z pierwszych pytań przy planowaniu budowy domu to: z czego budować? Jaki materiał zapewni trwałość, ma odpowiedni współczynnik przenikania ciepła i jeszcze zmieści się w budżecie. Czy możliwe, by do tego wszystkiego był jeszcze naturalny i w pełni bezpieczny? 

Chcemy, by nasz dom był wykonany z naturalnych i nieszkodliwych dla zdrowia materiałów. Często jednak materiały naturalne charakteryzują się niską wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Jednym z pierwszych naturalnych materiałów, który przychodzi nam do głowy jest drewno. Niestety, aby dom mógł służyć nam przez długie lata, wymaga ono impregnacji lub klejenia często przy użyciu środków chemicznych. Kamień jest wyjątkowo ciężki, trudny w obróbce, a dodatkowo jego właściwości termoizolacyjne są bardzo słabe. Aby zapewnić domownikom bezpieczne, ale i komfortowe warunki, warto poszukać materiałów wykonanych z naturalnych składników, ale takich, które dzięki umiejętnemu procesowi produkcji łączą w sobie bezpieczeństwo wynikające z dobrego składu z doskonałą jakością i właściwościami uzyskiwanymi w procesie obróbki.

silikaty H+H

Silikaty – 100% naturalnych składników

Czy silikaty kojarzą się wam z silikonem i wyrobem chemicznym? Jeśli tak, to niesłusznie. Silikatowe bloczki wytwarzane są w stu procentach tylko z naturalnych składników. Do ich produkcji użyte są: wyłącznie piasek kwarcowy, woda i wapno. Stąd pochodzi ich nazwa: łacińskie słowo silicium oznacza krzem, który najczęściej w przyrodzie występuje pod postacią kwarcu. Taka mieszanka jest poddawana działaniu pary wodnej o temperaturze ok. 200 stopni C pod wysokim ciśnieniem. W wyniku tego procesu fachowo zwanego autoklawizacją składniki łączą się i powstaje produkt o wysokiej gęstości i wytrzymałości.

Beton komórkowy H+H – naturalna oszczędność

  • To materiał powstający z podobnych składników, co silikaty, czyli piasku, wapna i wody.
  • Do tego zestawu dochodzi cement oraz środek spulchniający, uzyskiwany z występującego w przyrodzie aluminium (zawartego w postaci tlenków glinu w ilastej skale o nazwie boksyt).
  • O ile jednak w silikatach składniki są mocno sprasowane, tak w betonie komórkowym mieszanka składników ulega spienieniu dzięki zachodzącej reakcji chemicznej.
  • W strukturze betonu komórkowego powstają pęcherzyki (komórki) z uwięzionym wewnątrz powietrzem powodując, że gotowy produkt jest dużo lżejszy.
    Wśród wielu produktów na rynku warto zdecydować się na te, które powstają bez dodatkowych domieszek. W produkcji wyrobów grupy H+H, zarówno H+H Silikatów, jak i H+H Betonu komórkowego wykorzystywane są jedynie produkty pochodzenia naturalnego powszechnie występujące w naszym otoczeniu. Grupa H+H nie stosuje sztucznych dodatków, które mogłyby negatywnie oddziaływać na zdrowie.

Podobny skład zróżnicowane właściwości

Mimo prawie identycznego składu obydwa materiały mają inne właściwości. Silikaty są np. bardziej wytrzymałe na ściskanie, są więc w stanie przenieść większe obciążenia, mają też lepsze właściwości izolacji akustycznej. Beton komórkowy jest lżejszy, więc transport materiałów i sama budowa są łatwiejsze i szybsze.

Zarówno jeden, jak i drugi produkt charakteryzują się dobrymi parametrami wpływającymi na oszczędność energii cieplnej, choć i tutaj ze względu na inną strukturę znajdziemy istotne różnice. Na przykład w przypadku silikatów samo nagrzanie się ściany będzie trwało dłużej niż w przypadku betonu komórkowego, ale także oddawanie ciepła będzie procesem długotrwałym, dzięki czemu będziemy mniej narażeni np. na wychładzanie się domu w nocy i przy krótkotrwałych spadkach temperatury. Który z materiałów będzie lepszym rozwiązaniem zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. O poradę możemy też zwrócić się z pytaniem do działu doradztwa technicznego H+H, w którym uzyskamy fachowe wsparcie.
Produkty budowlane z naturalnych składników zapewniają w pomieszczeniach zdrowsze warunki. Jesteśmy mniej narażeni na powstanie syndromu chorego budynku i mogących wystąpić dolegliwości z nim związanych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań możemy jednocześnie uniknąć problemów związanych z innymi materiałami, takimi jak łatwe przemarzanie czy szybkie zużycie. Zastosowanie H+H Silikatów lub H+H Betonu komórkowego będzie więc doskonałym wyborem łączącym naturę z wysokiej klasy parametrami technicznymi i zapewni nam zdrowy i bezpieczny dom bez konieczności remontów przez długie lata.