Kamień dekoracyjny na elewację

Biała, grafitowa, w odcieniu gołębim, a może chłodnym beżu? Wiele kolorów oraz struktur ma kamień dekoracyjny na elewację. Jaki kolor okładziny wybrać tak, aby pasowała do charakteru budynku?

Obecnie najczęściej wybieramy modne szarości oraz ciepłe kolory ziemi. Nierzadko stawiamy na łączenie różnych struktur i barw – sam tynk w jednolitym odcieniu to za mało. Dlatego ciekawym wyborem jest kamień dekoracyjny. który imituje rozmaite skały, pasuje do domów zarówno w stylu rustykalnym, jak i nowoczesnym.

Kamień dekoracyjny to okładzina betonowa – a zatem wytrzymała i odporna na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego zachowuje świetny wygląd przez lata.

Kolor elewacji a otoczenie

Sprawdźmy, jak dany odcień kamienia komponuje się ze stylem architektonicznym domu. Czy harmonijnie łączy się z projektem nowoczesnej bryły i zastosowanymi materiałami – np. szkłem, metalem? Czy stanowi spokojną bazę dla bogatych elementów dekoracyjnych wiejskiej posiadłości czy wręcz je nadmiernie uwypukla? Otoczenie domu także ma znaczenie – najlepiej, by pojawiły się nie więcej niż dwa kolory na elewacji domu, ogrodzeniu czy elementach architektury ogrodowej.

Przed wyborem kamienia elewacyjnego, zróbmy test na dopasowanie – czy barwy wszystkich elementów będą ze sobą dobrze korespondowały.

Eleganckie odcienie szarości na elewacji

Szarość jest wszechstronna i dobrze komponuje się z innymi odcieniami. Stonowana, rozbielona szarość, odcień gołębi czy grafitowy – to najpopularniejsze kolory.

Kamień elewacyjny Stegu Amsterdam

Np. kamień dekoracyjny Amsterdam o delikatnie wypukłej strukturze i prostej formie, zbliżonej do klasycznej cegły idealnie wpisuje się swoją „urodą” w spokój i czystość stylu skandynawskiego. Dobrze łączy się z białym tynkiem – to klasyka gatunku, której wiele osób poszukuje.

Zwolennikom tradycyjnych rozwiązań polecamy także płytki elewacyjne Nepal w odcieniu frost. Zachwycają rzeźbioną strukturą oraz oszlifowaną, regularną formą, dzięki czemu po ich ułożeniu powierzchnia zyskuje elegancki charakter. Warto je wykorzystać także do dekoracji ogrodzenia czy elementów architektury ogrodowej – takie połączenie sprawi, że posesja będzie wyróżniała się przemyślaną koncepcją.

Kamień elewacyjny Stegu Sierra

W nowoczesnych projektach najlepiej sprawdzą się płytki elewacyjne w ciemniejszym odcieniu szarości (antracyt, grafit) i surowym charakterze. Dobrym wyborem będą płytki elewacyjne Sierra. Tajemniczy, grafitowy odcień dobrze komponuje się z jaśniejszymi, rdzawo-beżowymi przebłyskami, które w połączeniu z żywiołową fakturą tworzą intrygującą grę światłocieni.

Palermo to kolejna propozycja dla miłośników nowoczesnej architektury. Te płytki elewacyjne o skalnym rysunku z drobnymi nieregularnościami, przypominają oszlifowany i ułożony warstwowo łupek, który można spotkać na ulicach Sycylii. Całości dopełnia zdecydowany grafitowy odcień, przypominający pył wulkaniczny.

Elewacja w kolorach ziemi

Kamień elewacyjny Stegu California

Brązy i beże przywodzą na myśl gorące rejony świata, gdzie architektura współgra z naturą. Spokojne barwy harmonizują z zielenią ogrodu, jak i sąsiedztwem pól oraz lasów.

Płytki elewacyjne w jasnych i delikatnych odcieniach jak np. California, mogą delikatnie ocieplić elewację. Wszystko dzięki delikatnym, rdzawym przebarwieniom, które wybijają się na tle piaskowej kolorystyki.

www.stegu.com