Zabezpieczenie drewnianej elewacji domu

Początek września to idealny moment, by zabezpieczyć drewnianą elewację domu bądź jej elementy przed trudnymi, jesiennymi i zimowymi warunkami atmosferycznymi. Deszcz, silny wiatr, mróz i wilgotność nie sprzyjają utrzymaniu drewnianej elewacji w idealnym stanie.

Drewno to szlachetny, ciepły i piękny surowiec – daje wrażenie przytulności, pasuje zarówno do elewacji domków sezonowych, jak i całorocznych. Aby zachować jego blask i barwę na długie lata, trzeba zatroszczyć się o zabezpieczenie go przed niszczycielską siłą warunków atmosferycznych. Duża wilgotność, wiatr, niskie temperatury, zalegający śnieg i inne czynniki pogodowe mogą bowiem osłabić strukturę drewna, rozpulchnić je, a tym samym – spowodować większą podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Impregnat do drewna budowlanego

Niezabezpieczona, drewniana elewacja w ciągu kilku jesiennych i zimowych sezonów stanie się matowa, pojawią się na niej przebarwienia i nieestetyczne zacieki. Receptą na te wszystkie bolączki będzie prawidłowo wykonana impregnacja z wykorzystaniem produktów o parametrach dostosowanych do ochrony drewna przed czynnikami atmosferycznymi. Takie zabezpieczenie elewacji można wykonać na własną rękę.

Impregnacja elewacji – jak to zrobić krok po kroku?

Od czego rozpocząć zabezpieczanie drewnianej elewacji?

  • Najpierw należy przygotować podłoże, które powinno być czyste, suche i gładkie – tylko w taki sposób produkt wybrany do impregnacji będzie mógł spełnić swoje zadanie, wnikając w pory drewna. Powierzchnię elewacji należy delikatnie przeszlifować papierem ściernym lub szlifierką z nakładką do drewna, aby pozbyć się resztek innych zabezpieczeń, wystających drzazg i nierówności.
  • Następnie całość należy odpylić. Teraz elewacja jest już gotowa na przyjęcie impregnatu!  
    Elewacja z efektem drewna
  • Nakładamy preparat, który zabezpieczy surowiec „od środka”. Warto wybrać specjalistyczny impregnat do drewna budowlanego, o parametrach dobranych do ochrony materiału, narażonego na rozwój grzybów czy sinizny (także ze względu na wysoką wilgotność otoczenia). Jednym z takich produktów jest Impregnat do drewna budowlanego V33, stworzony po to, by chronić drewno przed wszystkimi objawami biokorozji. Ponadto pełni on rolę „tarczy”, broniąc surowiec przed owadami – kornikami i termitami.
  • Rada eksperta V33: na oczyszczoną i odpyloną elewację miękkim pędzlem nakładamy dwie lub trzy warstwy impregnatu, w odstępie 15 minut, zwracając szczególną uwagę na dokładne pokrycie szczelin czy odprysków.
  • Ostatni krok to aplikacja prawidłowo dobranej lazury.

lazura V33 do zabezpieczania drewna

Lazura jest preparatem chroniącym powierzchnie przed czynnikami atmosferycznymi i promieniowaniem UV, zapobiegającym zarówno nadmiernemu zawilgoceniu drewna, jak i jego wysuszeniu. Lazura jest również elementem dekoracyjnym, który nadaje elewacji wybrany odcień. Aby mieć pewność, że drewno jest w pełni zabezpieczone przed deszczem, mrozem czy wiatrem, warto wybrać produkt dostosowany do panującego w Polsce klimatu. – W odpowiedzi na te potrzeby stworzyliśmy Lazurę Polski Klimat V33 dopasowaną swoimi parametrami do polskich warunków atmosferycznych panujących zarówno jesienią, jak i zimą. Jest więc wodoodporna, zapobiega tworzeniu się mikroszczelin, nie pęka i nie łuszczy się pod wpływem niskich temperatur (wykazuje dobrą mrozoodporność), a oprócz tego jej powierzchnia po nałożeniu staje się mikroporowata i elastyczna, co oznacza, że pozwala drewnu oddychać i pracuje wraz z nim podczas zmian objętościowych – podkreśla Paweł Piotrowicz. Dodatkowo, Lazura V33 występuje w kilku odcieniach, dzięki czemu możliwe jest dobranie barwy idealnie oddającej kolor elewacji lub jej drobna korekta.
Rada Eksperta V33: na uprzednio zaimpregnowane drewno nakładamy pędzlem lub wałkiem minimum dwie warstwy preparatu (w przypadku jaśniejszych kolorów warto dodać trzecią), pamiętając o odpowiednim czasie schnięcia miedzy warstwami.Drewno to niezwykle szlachetny materiał, a wykonana z niego elewacja z łatwością stanie się niepowtarzalną wizytówką każdego budynku. Wystarczy odrobina chęci, wolny, jesienny weekend i odpowiednie preparaty, a nasz dom przywita chłodny sezon w naprawdę… ciepły sposób!