Włóknocement czy drewno na elewację

Drewno, pomimo niezaprzeczalnych walorów estetycznych, jest trudnym surowcem w branży budowlanej. Wymaga systematycznej i dokładnej konserwacji. Jednak nawet specjalistyczna pielęgnacja nie jest w stanie w pełni zabezpieczyć go przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi czy promieniowaniami UV, co z biegiem lat prowadzi do zmiany wyglądu i właściwości. To także materiał, który nie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dla budownictwa nie bez znaczenia jest fakt, że jest to materiał palny.

A, gdyby tak zachować wygląd i urok drewna, tylko znacznie ulepszyć jego właściwości? To możliwe! Z rozwiązaniem przychodzi deska elewacyjna z włóknocementu.

Włóknocement na elewacje

Materiał o zbliżonym wyglądzie i strukturze do drewna. Produkt tworzony jest z surowców naturalnych: piasku, wody, wapnia oraz spoiwa cementowego zbrojonego włóknem celulozy. Zawarte w składzie spoiwa cementowe powodują, że deska staje się odporna na zniekształcenia oraz działanie warunków atmosferycznych, czy nawet grzyby i pleśń. Co ważne – jest to materiał niepalny. – Deski z włóknocementu CEDRAL nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Wzmacniane są jedynie dodatkową warstwą kryjącą. Produkt nie wymaga stosowania chemicznych preparatów impregnujących czy ochraniających kolor. Ich zastosowanie jest podobne, jak w przypadku desek drewnianych. Doskonale sprawdzają się np. na podbitce dachowej – mówi Janusz Szymański, Product Manager CEDRAL. 

Solidny materiał „eko”

Zastanawiając się nad wyborem desek z włóknocementu, a drewnem, warto także zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny. Włóknocement to materiał trwały – zachowuje swoje właściwości nawet przez 50 lat. Krótszy czas eksploatacji drewna nie wpływa korzystnie na środowisko. Przede wszystkim, dlatego, że do produkcji materiałów z drewna niezbędna jest wycinka drzew. – Dla porównania deski z włóknocementu CEDRAL zachowują swoje naturalne właściwości nawet przez 50 lat. Elewacja jednego domu z wykorzystaniem desek CEDRAL na powierzchni 60 m² to oszczędność 3 dorodnych drzew – dodaje ekspert.