Jaką gładź wybrać

Gipsową, cementową, polimerową czy cementowo-wapienną? Jaka gładź będzie najlepsza na nasze ściany?

Gładź gipsowa – wykonana z drobno zmielonego gipsu naturalnego jest bielsza i dłużej wiąże; te z syntetycznego gipsu mają z kolei większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Gładzi gipsowych lepiej nie układać w pomieszczeniach o znacznie podwyższonej wilgotności, czyli w pralniach i suszarniach. Ze względu na swoją chłonność mogą się tam odspajać od podłoża i pękać.
Zazwyczaj ułożoną gładź należy jeszcze przeszlifować, a wtedy bardzo pyli. W sprzedaży są jednak gładzie, których nie trzeba szlifować. Nanosi się je jednowarstwowo, ale ich wyrównanie wymaga dużego doświadczenia i cierpliwości.

Gładź cementowa – daje mniej gładką i mniej białą powierzchnię niż gipsowa. Jednak zaletą jest wysoka wytrzymałość mechaniczna oraz to, że można je stosować w pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność powietrza. Ścian wykończonych gładzią cementową nie szlifuje się po jej wyschnięciu, więc dom nie zostanie zapylony.

Gładź polimerowa – od gładzi gipsowych i cementowych różnią się znacznie większą elastycznością. Warto je stosować na tak zwanych podłożach trudnych, czyli na przykład na ścianach, które ulegają niewielkim ruchom konstrukcyjnym. Są odporne na wilgoć. Gładzie polimerowe wymagają szlifowania.

Gładź cementowo-wapienna – pozwala uzyskać bardzo gładką powierzchnię. Mogą być w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Powinno się je wygładzać na mokro, bez szlifowania (w razie potrzeby jest dopuszczalne). Gładzi takich nie powinno się układać na podłożach gipsowych. Jedną z ich zalet jest większa odporność na porastanie pleśniami niż w przypadku pozostałych gładzi.

Konsultacja