Co to są silikaty, z czego są produkowane?

Silikaty to elementy wapienno-piaskowe produkowane z mieszaniny piasku kwarcowego (ok. 90%), wapna (ok. 7%) i wody (ok. 3%). Silikaty to jedne z najzdrowszych materiałów budowlanych dostępnych na rynku – są produkowane z naturalnych surowców, a przy tym mają bardzo niską promieniotwórczość naturalną.

Z silikatów produkowane są cegły, bloczki i bloki wielkowymiarowe.

Czasem silikaty są mylone z betonem komórkowym. Wynika to z tego, że oba wyroby produkuje się z tych samych surowców i zaliczane są do tej samej kategorii białych elementów murowych. Rożni je jednak znacząco technologia produkcji, a co za tym idzie parametry techniczne. Proces produkcji silikatów polega na przygotowaniu mieszanki wapienno-piaskowej, którą wypełnia się formy i poddaje sprasowaniu, po czym następuje proces autoklawizacji (hartowania świeżo sprasowanych elementów nasyconą parą wodną pod ciśnieniem do ok. 1,6 MPa w szczelnie zamkniętych zbiornikach – autoklawach). Natomiast do produkcji betonu komórkowego dodaje się proszku lub pasty aluminiowej, która powoduje wyrost masy w formach, w których dojrzewa, a potem jest poddana cięciu i procesowi autoklawizacji. Jak widać oba procesy produkcji są odmienne.

  • Bloki wapienno-piaskowe Silka mają bardzo wysoką gęstość – od 1200 do 2000 kg/m3,
  • Są bardzo wytrzymałe na ściskanie – można ich używać jako materiału konstrukcyjnego w wysokich budynkach wielokondygnacyjnych w ścianach nośnych.
  • Można z nich wznosić cieńsze od tradycyjnych ściany konstrukcyjne, mające jednocześnie bardzo wysoką izolacyjność akustyczną i doskonale akumulujące ciepło.

Konsultacja i zdjęcia