Plamy i zacieki na ścianach – jak się ich pozbyć?

Plamy na ścianach, rysunki dziecięce, zacieki wodne powstałe np. w wyniku zalania oraz plamy z tłuszczu lub sadzy – można je zmyć, jeśli ściany są pomalowane farbami zmywalnymi i odpornymi na szorowanie farby. Jak je dobrać, aby mieć ściany łatwe do mycia? Jak usunąć plamy, jak się ich pozbyć?

Przy wyborze farby do wnętrz zwracamy uwagę przede wszystkim na jej kolor. Ważne są tez jej parametry użytkowe, dzięki czemu zyskujemy trwałe wymalowanie, które nie absorbuje zabrudzeń. Pozwala to również na szorowanie na mokro, np. z dodatkiem płynu do mycia naczyń, bez obawy o uszkodzenie pomalowanej powierzchni.
Wysoką odporność na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne wykazują farby lateksowe tworzące elastyczną, dobrze kryjącą powłokę. Bardzo trwałe wymalowanie. które można myć i szorować nawet z użyciem detergentów, uzyskamy dzięki zastosowaniu farb ceramicznych. Przykładem rozwiązania, po które możemy sięgnąć w tej kategorii jest plamoodporna, ceramiczna farba MAGNAT CERAMIC CARE. Wszelkiego rodzaju mycie, płukanie i przecieranie nie mają wpływu na wygląd jej powłoki malarskiej. Dodatkowo farba oczyszcza powietrze wewnętrzne z formaldehydu, jest hipoalergiczna, odporna na środki dezynfekujące i rozwój grzybów oraz bakterii, a jej antystatyczność zapewnia zmniejszone przywieranie kurzu. W pomieszczeniach  takich jak: łazienki, pralnie czy kuchnie, sprawdzi się natomiast ceramiczna farba MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom o właściwościach hydrofobowych.
Gdy zabrudzenia pojawią się na ścianie, ważna jest szybka reakcja – zwłaszcza w przypadku tzw. „trudnych” plam, np. z ketchupu, oleju, kawy czy wina. Najlepiej sięgnąć wówczas po gąbkę i ciepłą wodę oraz silny detergent. Powierzchnię myjemy z góry na dół, a nadmiar wilgoci usuwamy za pomocą papierowego ręcznika. Przy mniej intensywnych zabrudzeniach wystarczające mogą okazać się delikatne środki czyszczące, np. płyn do mycia naczyń.

Sposób na zacieki

W zawilgoconych miejscach pojawiają się brzydkie, żółtawe zabrudzenia. Żeby się ich pozbyć, kluczowe jest najpierw usunięcie awarii, która wywołała zalanie, a następnie dokładne osuszenie podłoża. Całkowite wyschnięcie powierzchni może potrwać nawet kilka tygodni, lecz warto poczekać, aby skutecznie usunąć problem i uniknąć konieczności przeprowadzania kolejnych remontów w przyszłości.

  • farba MAGNAT ZACIEKI PLAMY

    Zmywamy powierzchnię z użyciem ciepłej wody i detergentu.

  • Ślady po jednorazowym zalaniu, jeśli tynk nie został naruszony, można zamalować.
  • Gdy podłoże jest zainfekowane przez grzyby lub pleśnie, zabezpieczamy je preparatem grzybobójczym.
  • Jako podkład przed malowaniem nawierzchniowym stosujemy farbę izolującą plamy i zabrudzenia, np. MAGNAT Zacieki i Plamy. Farba skutecznie zakrywa plamy po zaciekach wodnych na ścianach i sufitach. Izoluje również plamy po nikotynie, sadzy, oleju oraz innych tłuszczach. Zabezpiecza powłokę przed rozwojem grzybów, dlatego nadaje się do malowania pomieszczeń szczególnie narażonych na działanie wilgoci, takich jak kuchnie, łazienki, pralnie i pływalnie.
  • Jeśli warstwa tynku lub stara powłoka malarska zostały uszkodzone, to przed malowaniem konieczne jest jeszcze dokładne usunięcie wszystkich luźno związanych fragmentów, oczyszczenie podłoża i wypełnienie ubytków, np. z użyciem naprawczej masy szpachlowej.