Dotacje na termomodernizację

Termomodernizacja budynku podnosi jego efektywność energetyczną, co przekłada się na większy komfort użytkowników, niższe rachunki, lepszy stan techniczny, a także czystsze powietrze. Jednym z elementów procesu jest naprawa lub wymiana elewacji. Z jakich rozwiązań warto skorzystać?

Termomodernizacja poprawia efektywność energetyczną budynku, ponieważ jej zadaniem jest uszczelnienie wszystkich dróg, którymi ucieka ciepło. Ma to na celu ograniczenie energii niezbędnej do ogrzewania czy chłodzenia budynku. Efektem są niższe rachunki, komfortowa temperatura niezależnie od pogody, a także czystsze powietrze. To właśnie wcale lub nieodpowiednio ocieplone budynki są jedną z głównych przyczyn smogu.

Dopłaty do termomodernizacji

Mając ten fakt na uwadze, rząd przygotował specjalny program umożliwiający korzystanie z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej na realizację termomodernizacji budynków. Zadaniem programu „Czyste Powietrze”, który będzie realizowany do 2029 roku, jest m.in. poprawa efektywności energetycznej budynków i minimalizowanie tym samym szkodliwych substancji i pyłów, które emitowane są do atmosfery w wyniku ogrzewania domów np. węglem i jego pochodnymi. Formą wsparcia są dotacje w wysokości maksymalnej – 53000 zł oraz minimalnej – 7000 zł. Program obejmuje m.in.: wymianę starych źródeł ciepła, wymianę okien i drzwi, docieplenie przegród budynku oraz instalację odnawialnych źródeł energii. Skala dotacji związana jest z wysokością dochodu przypadającego na jednego członka rodziny. Dodatkowo 1 stycznia 2019 weszła nowelizacja ustawy, która wprowadza ulgę termomodernizacyjną, umożliwiającą odliczenie od dochodu wydatków poniesiony w celu termomodernizacji budynku. Z takiej ulgi mogą skorzystać osoby fizyczne rozliczające się z podatku dochodowego bądź ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, będące właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Po pierwsze audyt

Termomodernizacja to złożony proces, dlatego zaleca się, aby przed rozpoczęciem prac, zlecić audyt energetyczny, który wskaże, jakie są przyczyny obniżonej efektywności energetycznej budynku, i jaki dokładnie powinien być zakres prac.

Montaż deski z włóknocementu

Zazwyczaj działania poprawiające efektywność energetyczną domu to:

  • wymianę okien i drzwi
  • modernizację instalacji wewnętrznych
  • wymianę starych źródeł ciepła
  • docieplenie dachu, stropów i ścian
  • naprawę elewacji 
    Jak wybrać nowy kocioł grzewczy

Efektywna i efektowna elewacja

Jeśli uszkodzenia elewacji są poważne, najlepiej zdecydować się na kompleksowe prace naprawcze, a nawet wymianę materiału, aby postępująca erozja nie zniweczyła efektów termomodernizacji. Poszukując efektywnych rozwiązań, warto rozważyć nowoczesne produkty, jak np. włóknocement – wytrzymały materiał, odporny na negatywne działanie warunków atmosferycznych, szkodników czy uszkodzenia mechaniczne.
Deski elewacyjne z włóknocementu CEDRAL są niepalne i wytrzymałe – zachowują swoje właściwości nawet przez kilkadziesiąt lat. A co najważniejsze, nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń ani specjalnej konserwacji. Deski elewacyjne z włóknocementu to solidny produkt ekologiczny stworzony z surowców naturalnych: piasku, wody, wapnia oraz spoiwa cementowego zbrojonego włóknem celulozy – mówi ekspert marki CEDRAL.

Włóknocement w postaci desek elewacyjnych – dostępnych w różnych kolorach – możemy zastosować na całej fasadzie lub jej wybranych elementach. Oprócz estetyki i trwałości zyskamy także dodatkową warstwę izolacyjną. Deski CEDRAL gwarantują, że docieplenie będzie zachowane zawsze w suchym stanie, dzięki czemu właściwości materiału izolacyjnego będą niezmiennie na najwyższym poziomie – dodaje ekspert.