Co warto wiedzieć o ocieplaniu poddasza?

Ocieplenie dachu jest konieczne, by przebywanie na poddaszu było komfortowe. Izolacja musi być wykonana prawidłowo, pamiętajmy bowiem, że przez dach tracimy około 1/4 energii zużywanej na ogrzewanie.

Do izolacji poddasza bardzo dobrym materiałem jest wełna skalna. Dlaczego właśnie skalna? To produkt wytwarzany w przeważającej mierze z materiału skalnego (bazalt, gabro, kamień wapienny, koks), połączonego środkami wiążącymi, z dodatkiem impregnatów. Dzięki temu wełna skalna jest:

Płyty w wełny skalnej Superrock

• hydrofobowa, czyli nie chłonie wilgoci z powietrza i ma znikomą wilgotność sorpcyjną;
• odporna biologicznie, a tym samym nie pozwala na rozwój mikroorganizmów, nie gnije.

Ocieplanie poddasza

Ocieplenie poddasza, zarówno użytkowego, jak i nieużytkowego, powinno składać się z dwóch warstw wełny skalnej, o łącznej grubości 35 cm.
– Produkty z wełny skalnej ROCKWOOL są na tyle elastyczne, że łatwo można je układać między krokwiami.
– Prace montażowe zawsze należy zacząć od pomiarów rozstawu w świetle między krokwiami. Docięte kawałki wełny skalnej wkłada się między krokwie. Pierwsza warstwa ocieplenia musi szczelnie przylegać do elementów konstrukcji poddasza. Drugą warstwę ocieplenia z płyt z wełny skalnej układamy pod krokwiami, jętkami czy kleszczami, między profilami nośnymi okładzin.
– Przy montażu wełny trzeba zwrócić uwagę, by nie zostały popełnione błędy, w konsekwencji których pojawią się kłopoty z termoizolacją poddasza. To m.in.: niestaranne docinanie wełny (zbyt luźno ułożona będzie opadać pod własnych ciężarem), wciskanie wełny na siłę (będzie jej zbyt dużo), niedokładne łączenie izolacji dachu i ścian zewnętrznych, brak izolacji wokół okien połaciowych.

Zobacz więcej na rockwool.pl