Jakie okna wybrać do swojego domu?

Okna wpuszczają naturalne światło do wnętrz i chronią przed zimnem. Ponadto stanowią ważny element dekoracyjny elewacji budynku i urozmaicają wystrój domu. Wybór idealnych okien to niełatwe zadanie. Przedstawiamy 6 aspektów, na które warto zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Najlepszy materiał wykonania, czyli jaki?

Taki, który wytrzyma silne wiatry, ulewne deszcze i gradobicia, będzie miał świetne właściwości izolacyjne, nie będzie problematyczny w czyszczeniu i idealnie wpisze się w stylistykę domu. Jaka stolarka okienna spełnia te warunki?
Podstawowym wyborem są okna PVC. Modele plastikowe, wytwarzane z wysokoudarowego polichlorku winylu, dobrze izolują, nie wymagają specjalnej konserwacji, a przy tym są stosunkowo tanie. To dobry wybór w przypadku klasycznych przeszkleń. Do tych większych, typowych dla nowoczesnego i loftowego budownictwa, przeznaczone są okna aluminiowe. Ich zaletą jest nieprzeciętna wytrzymałość – nie odkształcają się i nie wymagają specjalistycznych zabiegów konserwacyjnych.

Wygląd okien a elewacja domu

Okna stanowią ważny element dekoracyjny domu. Dopełniają całą bryłę i często nadają jej unikalny charakter.
Najpopularniejsze są okna białe, które doskonale komponują się z różnymi stylami architektonicznymi. Pasują zarówno do nowoczesnego, jak i tradycyjnego budownictwa.
Plusem okien z PVC jest różnorodność kolorów, która pozwala maksymalnie dopasować stolarkę okienną do elewacji i wnętrz. Ciekawym rozwiązaniem są okna antracytowe z zewnątrz i białe wewnątrz.
Nie bez znaczenia jest również kształt okien. We współczesnym budownictwie najczęściej wykorzystuje się okna prostokątne, zwłaszcza wielkogabarytowe. Duże przeszklenia to kwintesencja elegancji i nowoczesności.
Popularne są także okna narożne i kwadratowe. Nieco rzadziej spotyka się dziś stolarkę okrągłą czy w kształcie łuków. Takie okna doskonale pasują do stylizowanych budynków.

Rodzaje okien ze względu na sposób otwierania

Najpopularniejsze są okna rozwierne i uchylno-rozwierne. Zwłaszcza te drugie spotyka się najczęściej. Skrzydło takich okien otwiera się na całej długości lub od góry w wąskim zakresie.
Jako okna balkonowe lub tarasowe doskonale sprawdzają się modele przesuwne. Ich skrzydła można przesuwać w płaszczyznach równoległych do siebie.

Szczelność okien – najważniejszy parametr porządnej stolarki

Okna muszą być szczelne! Dlatego przed wyborem konkretnych modeli, warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, oznaczany literą „U”. Im niższy, tym okno szczelniejsze.
Szczelność zależy również od konstrukcji okna, a mianowicie od liczby szyb. Najczęstszym wyborem są okna 2-szybowe. Jeśli zależy Ci na niższym współczynniku przenikalności ciepła, postaw na okna 3- lub 4-szybowe.
Współczynnik przenikalności, czyli ile naturalnego światła przenika do wnętrza
Im wyższy współczynnik przenikalności, tym więcej energii słonecznej wpada do wnętrz domu. Zimą pomaga to dogrzać pomieszczenia, natomiast latem może powodować dyskomfort związany z przegrzaniem.
Optymalnym rozwiązaniem dla okna o współczynniku przenikalności na poziomie 35-40%.

Dobry producent = gwarancja wysokiej jakości

Zakup okien to inwestycja na lata. Dlatego warto wybrać stolarkę ze sprawdzonego źródła. Okna wątpliwej jakości szybko stracą swoje właściwości i estetyczny wygląd. Już po kilku latach będą nadawać się wyłącznie do wymiany.
Okna Ekoplast to doskonała jakość i niezawodność! Propozycja producenta są modele aluminiowe i PVC o różnych formach i wykończeniach. Marka oferuje innowacyjny system zgrzewania V-Perfect, niezawodną technologię barwienia profili acrylcolor oraz dodatkową izolację „Foam Inside”. Inwestując w okna ze strony https://ekoplast-group.com/pl/, otrzymujesz doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej, gwarancję wytrzymałości i najwyższe walory użytkowe!