Jak kształtują się ceny fotowoltaiki w różnych regionach?

Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny paneli fotowoltaicznych. Montaż paneli fotowoltaicznych jest doskonałą metodą na zmniejszenie zapotrzebowania dostaw energii elektrycznej z zewnątrz. Instalacja fotowoltaiczna pozwala na ogromne oszczędności i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w domu.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej w różnych regionach Polski? Sprawdź, od czego zależy cena zestawu oraz ile trzeba zapłacić, by zamontować fotowoltaikę w swoim domu.

Instalacja fotowoltaiczna monokrystaliczna – czym się wyróżnia i jaka jest jej cena?

Panel fotowoltaiczny monokrystaliczny składa się z monokrystalicznego kryształu krzemu w czarnym kolorze. Instalacja wykonana z takich paneli jest bardzo skuteczna, wykazując się sprawnością do 20%, a także dużą wydajnością – dzięki czemu system nie musi składać się z wielu paneli na dachu. Jeden panel fotowoltaiczny tego typu jest w stanie wyprodukować nawet 280 W energii, a to naprawdę dobry wynik. Koszt instalacji fotowoltaicznej uzależniony będzie od:
• modelu instalacji,
• producenta,
• wielkości instalacji,
• parametrów technicznych urządzenia (szczególnie mocy).
Szacuje się, że cena za instalację fotowoltaiki z paneli monokrystalicznych wynieść może od 20 do 50 tysięcy zł. To, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, zależeć będzie również od regionu Polski. Wyższe ceny fotowoltaiki są np. we Wrocławiu i Poznaniu, a nieco niższe w okolicy Zielonej Góry lub Olsztyna.
Dokładniejsze wyliczenia i cennik fotowoltaiki znajdziesz na KB.pl – portalu poświęconemu wycenie kosztów budowy: https:/kb.pl/porady/cennik-paneli-fotowoltaicznych-i-ich-montazu-ile-kosztuja-ogniwa-fotowoltaiczne/.

Instalacja fotowoltaiczna polikrystaliczna – zobacz, czy warto w nią zainwestować

Kolektory polikrystaliczne są skuteczne, jednak już nie tak samo, jak monokrystaliczne. Ich sprawność wynosi do 16%, choć dla wielu klientów jest to w zupełności zadowalający wynik. Produkcja energii elektrycznej jest wydajna, jednak w przypadku polikrystalicznych paneli przewagą jest cena, która jest niższa od monokrystalicznych kolektorów. Jeśli chcesz zainstalować fotowoltaikę na większej powierzchni, panele polikrystaliczne mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem.
Polacy coraz chętniej decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych polikrystalicznych. Tego rodzaju instalację fotowoltaiczną zakupić można już od 15 tysięcy zł. Warto pamiętać jednak o tym, że ostateczna cena zestawu zależeć będzie od rozmiaru instalacji i jakości komponentów. Alternatywną i o wiele tańszą opcją są też panele amorficzne, jednak są one mało wydajne (maksymalnie do 10%).

Dlaczego Polacy coraz częściej montują fotowoltaikę na dachach domów?

W 2020 roku zauważyć można było, jak ogromnym powodzeniem zaczęła cieszyć się fotowoltaika w naszym kraju (sprzedaż wzrosła o 200% w porównaniu do 2019 roku). Tendencja do inwestowania w panele fotowoltaiczne nie maleje – Polacy kupują fotowoltaikę coraz częściej. Dlaczego? Powodów jest wiele:
1. Każdego roku rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną.
2. Z roku na rok wzrastają ceny za prąd (przynajmniej o kilkanaście procent).
3. Wprowadzenie tzw. opłaty mocowej.
4. Spadek cen instalacji fotowoltaicznych ze względu na wciąż rosnącą konkurencję.
5. Możliwość korzystania z programów dofinansowujących zakup fotowoltaiki.
Najwięcej firm zajmujących się sprzedażą paneli fotowoltaicznych znajduje się obecnie w Warszawie. Zaraz za stolicą uplasował się Wrocław, Kraków i Poznań. Właśnie tam ceny instalacji fotowoltaicznych są wyższe w porównaniu do mniejszych miast Polski. Należy pamiętać jednak, że cena instalacji zależy od wielu czynników, o których wspominaliśmy już na początku artykułu (moc, producent paneli itd.). Może więc okazać się, że za panele w Olsztynie zapłacimy więcej, niż np. w Warszawie.

Czy wiadomo, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna i skąd bierze się jej cena?

Nikt nie jest w stanie dokładnie określić kosztów, jakie inwestor poniesie, kupując fotowoltaikę. Można jedynie je oszacować – oferta sprzedaży paneli jest bowiem na naszym rynku bardzo zróżnicowana. Trzeba wziąć pod uwagę również fakt, że w Polsce jest to nadal młody rynek, działa na nim kilku głównych sprzedawców i pojawia się wiele firm, które próbują się wybić (np. oferując niższą cenę). Właśnie dlatego ciężko jest oszacować ostateczny i dokładny koszt instalacji fotowoltaicznej.
Jeśli chcesz zainwestować w dobrej jakości fotowoltaikę, koniecznie porównaj oferty wielu firm – jednak nie tylko z miasta, w którym mieszkasz. Warto przewertować asortyment całego województwa lub nawet oferty z innych regionów Polski. Może się bowiem okazać, że różnica w zakupie paneli fotowoltaicznych wynosić będzie nawet kilka tysięcy złotych – a to już spora oszczędność! Warto skorzystać z internetowych wyszukiwarek, dzięki którym sprawnie porównać można oferty wykonawców fotowoltaiki oraz oszacować jej ceny.