Odpływy liniowe – pomysł na kabinę

Pojawienie się na rynku odwodnień liniowych zrewolucjonizowało sposób aranżacji przestrzeni prysznica. Dzięki nim wejście do brodzika może być bezprogowe, a tym samym bardzo wygodne.

Kabina prysznicowa z płaskim brodzikiem, bez progu to jedno z ulubionych rozwiązań architektów. Z pewnością wybiorą go także zwolennicy stylu minimalistycznego oraz – co warto podkreślić – osoby starsze czy niepełnosprawne.

Najważniejsze elementy, które składają się na odpływ liniowy to rynna, syfon i ruszt. Decydując się na kabinę prysznicową w całości wyłożoną płytkami i wyposażoną w tego typu odwodnienie trzeba zadbać o kilka ważnych szczegółów. Przede wszystkim wybór modelu musi być oparty na porównaniu parametrów dotyczących jego przepustowości, a także rodzaju syfonu. Ponadto rynna powinna być wykonana ze stali nierdzewnej i zaprojektowana w sposób ułatwiający czyszczenie. Dlatego warto sięgać po rozwiązania renomowanych producentów, np. firmy Ferro, która w swojej ofercie posiada kilka modeli odwodnień liniowych. Równie istotna jest kwestia dopasowania odpływu do przepustowości naszego zestawu natryskowego. Inna będzie dla tradycyjnej rączki prysznicowej, inna dla kompletu z deszczownią.

Jednak najistotniejszą kwestię w przypadku bezproblemowego użytkowania tego rodzaju odwodnień stanowi jego profesjonalny montaż:

  • Podłoże, na którym zostanie zainstalowane musi być przygotowane pod tzw. strefy mokre i wyłożone odpowiednią warstwą hydroizolacji.
  • Niezwykle istotne jest także fachowe wykonanie spadków, które pomogą odprowadzić wodę we właściwym kierunku.
  • Konieczne jest poprawne wypoziomowanie rusztu.
  • Należy użyć odpowiednich fug i silikonów do miejsc narażonych na trwały kontakt z wodą.
  • Do tych prac najlepiej zatrudnić sprawdzonego specjalistę.

Odpływ liniowy Perfect Drain Ferro

Rynkowa oferta odwodnień liniowych jest szeroka. W asortymencie Ferro znajdziemy zarówno propozycje o różnych długościach rynien (od 30 do 80 cm), jak i rodzajach rusztów.

  1. Dostępne są rozwiązania z rusztami stalowymi gładkimi, niklowanymi, ze wzorem, czy przeznaczone do wyłożenia płytką.
  2. Na rynku znajdziemy także ruszty szklane czy przygotowane do wyłożenia kamieniem naturalnym.
  3. Różne mogą być szerokości samych rynien – np. odpływ Perfect Drain Ferro na powierzchni posadzki ma jedynie 2 cm szerokości.
  4. Są także modele, które można samodzielne docinać na potrzebną długość.

Wall slim odpływ ścienny

Odwodnienie liniowe i nie tylko

Odwodnienia tego typu to jednak nie tylko opcje w formie linii. Oprócz nich stosować możemy odpływy punktowe, narożne, ścienne, czy np. w kształcie łuku przeznaczone do kabin narożnych. Zasada ich działania jest taka sama jak w przypadku rozwiązań liniowych. Różnią je kwestie montażu. W przypadku wersji ściennej cała instalacja ukryta jest w ścianie (na zdjęciu: odpływ ścienny Wall Slim Ferro). Ułatwia to samą instalację oraz ewentualne późniejsze naprawy.