Odpływ liniowy – jak wybrać

Odpływ liniowy odprowadza wodę z poziomu podłogi w strefie prysznica. Nie potrzeba brodzika ani nawet typowej kabiny. To rozwiązanie chętnie stosowane w najnowocześniejszych salonach kąpielowych, bo niezakłócające ich przestronności.

Odpływ liniowy sprawdza się również w niedużych łazienkach. Przydatne także, gdy w domu mieszkają osoby mające problemy z poruszaniem się i brodzik jest dla nich utrudnieniem w samodzielnym korzystaniu z kąpieli.
Decyzję o zastosowaniu prysznica bez brodzika najlepiej podjąć po zasięgnięciu opinii fachowca. Do realizacji celu konieczna jest bowiem podłoga o określonej grubości i odpowiednim wyprofilowaniu, z dwuprocentowym spadkiem. Nie zawsze takie warunki są możliwe do spełnienia, na przykład w bloku.

Jak jest zbudowany odpływ liniowy

Odpływ liniowy składa się z korytka, zazwyczaj w kształcie wydłużonego prostokąta, części osadnikowej i syfonu. Montuje się go w podłodze albo na granicy ściany i podłogi. Staje się on wówczas praktycznie niewidoczny w strefie prysznica, jak w przykładowej aranżacji o czarnej posadzce. Odpływ liniowy Super slim pro zamontowano tuż przy ścianie, na wąziutkim pasku oddzielającym płytki podłogowe od ściennych. Wykonany ze stali nierdzewnej, wizualnie zlewa się z posadzką. Podczas kąpieli ma się wrażenie, że woda znika w podłodze. Z zewnątrz nie widać żadnych kratek ściekowych, pod stopami ma się zupełnie gładką powierzchnię. Przepustowość tego modelu odpływu wynosi 48 litrów na minutę. Kołnierz hydroizolacyjny uszczelnia konstrukcję, a tym samym zabezpiecza pomieszczenie przed zalaniem. Syfon zintegrowany z otworem rewizyjnym oraz korek rewizyjny zapewniający łatwy dostęp do syfonu sprawiają, że jego czyszczenie czy serwisowanie jest łatwe i wygodne.

Odpływ liniowy pod płytkę

Ciekawą propozycją jest także odpływ liniowy pod płytkę. To przykład jeszcze lepszego „zakamuflowania” go w łazience. Od góry znajduje się ramka do wypełnienia płytką lub inną okładziną podłogową. W kompozycji o białej podłodze i ścianach wyłożonych kaflami naśladującymi naturalny kamień zastosowano odpływ o przepustowości 54 litrów na minutę. Regulowane nóżki pozwalają na wypoziomowanie i prawidłowe ustawienie wysokości rynny. Model ten został wykonany ze stali nierdzewnej 1,2 mm, szlifowanej ręcznie i polerowanej. Posiada kołnierz hydroizolacyjny. Producent daje na produkt 5 lat gwarancji.
Zamontowany w łazience o czarnych ścianach odpływ Ora ma z zewnątrz ruszt z otworkami. Jest to model o przepustowości 54 litrów na minutę. Wykonano go z ręcznie szlifowanej stali nierdzewnej. Posiada kołnierz hydroizoloacyjny i regulowane nóżki. Strefę prysznica od pozostałej części łazienki oddziela tylko transparentna ścianka. Minimalistycznie, elegancko, wygodnie.
W artykule wykorzystano aranżacje i produkty marki Ferro.