Bateria dopasowana do umywalki

Jaką baterię wybrać do umywalki? Przede wszystkim dobrze dopasujmy baterię do umywalki. Chodzi głównie o proporcje. Do małej misy umywalkowej nie wybierzemy dużej i wysokiej baterii, bo woda będzie się rozpryskiwała poza umywalkę. I odwrotnie – niewielka bateria nie sprawdzi się przy dużej umywalce.

Kluczową sprawą jest też sposób montażu, a on zależy od tego, jak poprowadzone są instalacje wodne. Baterie mogą być mocowane:

  • Tradycyjnie, a więc na ścianie przy umywalce
  • W nowoczesnych łazienkach często stosuje się montaż podtynkowy, czyli w ścianie, gdzie ukryty zostaje cały mechanizm wewnętrzny, a na zewnątrz widać tylko delikatną maskownicę, uchwyt i wylewkę.
  • Alternatywą dla baterii ściennych są modele stojące, inaczej sztorcowe, które montuje się na obrzeżu umywalki.


W przykładowej loftowej kompozycji z białą cegłą, betonem i drewnem zastosowano podtynkowy model Algeo Square o długiej na 18-cm wylewce, dopasowanej do wielkości umywalki. Bateria ma regulator ceramiczny, wylewka jest zakończona perlatorem, czyli niewielkim sitkiem, napowietrzającym i rozpraszającym strumień wody, dzięki czemu mamy wrażenie, że płynie jej więcej, choć w rzeczywistości zużycie jest mniejsze. To ważne, jeśli zależy nam na ekologicznym gospodarowaniu wodą.

Alternatywą dla baterii ściennych są modele stojące, inaczej sztorcowe. Montuje się je na obrzeżu umywalki, która ma wykonany specjalny otwór. Innym rozwiązaniem jest mocowanie na blacie obok umywalki. Baterie nablatowe charakteryzują się nieco wyższym korpusem i dłuższą wylewką.
Wybrać jedno- czy dwuuchwytową baterię. Większą popularnością cieszą się wersje jednouchwytowe, ponieważ łatwiej i szybciej pozwalają ustawić strumień oraz temperaturę, co – oprócz wygody – ma jeszcze jedną pozytywną stronę: oszczędzamy.
W łazience na zdjęciu obok jest jednouchwytowa stojąca bateria umywalkową Alba VerdeLine zamontowana na umywalce. Posiada regulator ceramiczny, a także perlator. Poza tym zastosowano w niej system łatwego usuwania kamienia wapiennego easy clean. W zestawie jest korek spustowy klik-klak.

W artykule wykorzystano aranżacje i produkty Ferro.