Pomysł do nowoczesnych wnętrz – schody z ażurowymi balustradami

Ażurowe ściany zamiast balustrad? Montowane do podłogi lub stopnia ażurowe panele z powodzeniem zastępują balustrady, stanowiąc nonszalancki element wykończenia nowoczesnego wnętrza. W tych modelach drewniane lub stalowe pionowe listwy imitują ścianę z jednej strony dając spektakularny efekt wizualny, a drugiej odpowiadają za najwyższe bezpieczeństwo poruszania się po stopniach. Zobaczmy, jak ażurowe panele wyglądają w modnych wnętrzach.

Tegoroczne trendy wnętrzarskie zaskakują nieszablonowym podejściem do kwestii aranżacyjnych. Z jednej strony widzimy wykorzystanie innowacyjnych koncepcji i konstrukcji, a z drugiej – podkreślenie klasycznych, naturalnych materiałów wykończeniowych. Wspólnym mianownikiem wszystkich konwencji jest chęć uzyskania wnętrz pełnych światła i przestrzeni.
Zastępujące balustrady ażurowe ściany doskonale wpisują się w te trendy.

Ścianka ażurowa zamiast balustrady Rintal

Nowatorskie podejście do balustrady – panele ażurowe

Co do zasady, istnieją dwie metody montażu ażurowych paneli, które odpowiadają za ich charakter oraz wrażenia wizualne. W momencie, gdy listwy montowane są do sufitu i podłogi, uzyskujemy przejrzysty efekt ściany. Taki montaż powoduje, że panel w sposób zdecydowany wyróżnia się we wnętrzu, stanowiąc element wizualnie niepowiązany ze schodami.

Ścianka ażurowa zamiast balustrady Rintal

Drugim rozwiązaniem jest montaż listew do sufitu oraz stopni – wtedy panel wizualnie nawiązuje do idei balustrady, szczególnie gdy wykonany jest z tego samego materiału, co stopnie (przede wszystkim drewna).

Ażurowe panele

Ażurowe panele stanowią wyjątkowe tło dla przestrzeni mieszkalnej, w której design i funkcjonalność traktowane są na równi. Takie niekonwencjonalne rozwiązania swoje miejsce znajdują zarówno w domach o klasycznej formie – szczególnie, gdy decydujemy się na listwy drewniane, jak i we wnętrzach nowoczesnych – loftowych czy minimalistycznych (gdy wybieramy ścianki ażurowe tworzone z profili stalowych). Jedno jest pewne – to rozwiązanie, które w sposób zdecydowany wyróżnia się na tle dotychczasowych trendów wykończeniowych.

A co zamiast ażurowej ściany?

Laserowo wycinana balustrada Rintal

Alternatywą są rozwiązania znane już na rynku, jak ażurowe balustrady o laserowo wycinanych wzorach. Za nietuzinkowy efekt odpowiada unikalny wzór, który można zaprojektować samodzielnie, odwołując się do własnej wyobraźni i oczekiwań narzuconych przez wnętrze.
Świetną propozycją do wnętrz nowoczesnych są także balustrady z wypełnieniem w postaci skośnie ułożonych prętów. W takim modelu możemy wykorzystać zarówno pochwyt metalowy, podkreślający surowość wnętrz industrialnych, jak i drewniany, który będzie doskonałą propozycją do łagodniejszych wnętrz loftowych.

Źródło: Rintal Polska