Renowacja tarasu – czym czyścić różne nawierzchnie po sezonie?

Czyszczenie nawierzchni tarasowej należy obowiązkowo wykonać przed nadejściem zimy. Dlaczego? Otóż zaniedbane skazy i zabrudzenia pod wpływem wilgoci, mrozu, nagromadzonego osadu biologicznego i zmiennych warunków pogodowych mogą wniknąć głębiej w surowiec, pozostawiając niemożliwe do usunięcia plamy.

Co ważne, w zależności od typu podłoża konieczne jest zastosowanie dopasowanych do jego specyfiki akcesoriów i metod. Podpowiadamy, jak najlepiej oczyścić po sezonie taras wykonany z drewna, kostki brukowej czy gresu.

Zamiecione

Z tarasu trzeba jest dokładne usunąć piasek, kawałki gałęzi, liście, kamyki.  Pozostawienie większych elementów może skutkować zarysowaniem powierzchni. Zamieść nawierzchnię można  tradycyjną miotłą do użytku zewnętrznego, ale i bardziej profesjonalnymi narzędziami, które wymagają od nas mniejszego nakładu sił, a zwiększają efektywność prac.

Elektryczna zamiatarka:

  • idealne rozwiązanie do większych powierzchni

    Szczotka Gloria MultiBrush; Krysiak

  • podczas zamiatania jednocześnie oczyści podłoże
  • precyzyjnie rozmieszczone włosie szczotki pozwala wymieść zabrudzenia z rowków w nawierzchni, szczególnie drewnianej bądź z wyraźnie zarysowaną fakturą.

Wyczyszczone

Drugi etap prac to staranne oczyszczenie nawierzchni z zabrudzeń po żywności, wykwitów biologicznych, naturalnych dla wszelkiego typu nawierzchni zewnętrznych. Najlepsze efekty pozwala uzyskać myjka ciśnieniowa:

  • Myjka wykorzystuje jedynie siłę wody pod wysokim ciśnieniem, nie są potrzebne detergenty
  • czyści skutecznie i zarazem bezpiecznie, niezależnie od surowca, z którego wykonano taras
  • Do twardego podłoża, jak drewno, gres czy bruk, z powodzeniem może zostać zastosowana dysza pozwalająca działać wodzie pod znacznie wyższym ciśnieniem, dzięki czemu dotrze do  jej cząsteczki dotrą do wszystkich niuansów powierzchni.
  • W przypadku bardzo uporczywych plam możemy sięgnąć po specjalistyczny preparat, który wlewany jest w odpowiedniej proporcji do zbiornika myjki. Po użyciu detergentów całość ponownie spłukujemy czystą wodą.

Impregnacja

Taras lepiej przetrwa jesienne deszcze i zimowe mrozy, jeżeli po umyciu zostanie starannie zaimpregnowany. Drewniane deski, które nie są pokryte lakierem, najlepiej olejować.

Nawierzchnie strefy wypoczynkowej, wykonane z kostki brukowej lub gresu najlepiej zaimpregnować środkiem, rekomendowanym przez producenta.

Ważne jest, by wszelkie prace zakończyć przed typowym dla jesieni załamaniem pogody, kiedy intensywne deszcze oraz stale opadające liście nie ułatwią pracy, a ponadto znacznie obniżą jej skuteczność. Czyszczenie tarasu i jego impregnacja to również zabezpieczenie przed zimą, która często stanowi prawdziwy test dla zewnętrznych elementów wykończenia domu i jego otoczenia.
Więcej na www.krysiak.pl