Jak wybrać dobre drzwi wejściowe

Drzwi wejściowe muszą oczywiście pasować do elewacji i architektury budynku, ale równie istotne są takie kwestie, jak izolacja termiczna, akustyczna, bezpieczeństwo. Na co więc zwracać szczególną uwagę i po czym poznać produkt, który posłuży przez długie lata? Czym jest klasa RC2?

Są standardy, które muszą spełniać dobre drzwi wejściowe, zwane też frontowymi. Najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców, a więc drzwi powinny być odporne na włamanie.

Bezpieczeństwo

Wybierając materiały budowlane powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na bezpieczeństwo drzwi frontowych, ale i wszystkich okien i drzwi w domu.
Każdy prawidłowo wprowadzony do obrotu produkt posiada informację o spełnianych standardach. Jeden z nich (PN-EN 1627:2012) określa klasę bezpieczeństwa na podstawie poziomu ochrony przed włamaniem.

Wybierając drzwi, warto wiedzieć:

  • skonsultuj z dostawcą, czy podana klasa bezpieczeństwa dotyczy całego produktu (okna lub drzwi), czy tylko niektórych jego elementów (profil, przeszklenia, metalowych części itp.)
  • dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsza konsultacja montażu okien lub drzwi z producentem stolarki. Jeśli projekt określa wymaganą klasę bezpieczeństwa, wykonawca zaleci odpowiednie rozwiązanie dla twojego domu – mówi Krzysztof Kalita, Menadżer Produktu w Inoutic.
  • instalując drzwi o podwyższonej odporności na włamanie zgodnie z klasą RC 2 lub wyższą i zabezpieczone okna (klasa RC2 lub wyższa), można uzyskać zniżki do ubezpieczenia gospodarstwa domowego od firmy ubezpieczeniowej.
  • drzwi i okna z certyfikatami bezpieczeństwa są zwykle droższe niż produkty bez certyfikatów, co jednak w perspektywie czasu i bezpieczeństwa rodziny jest dużo korzystniejszą inwestycją

Drzwi wejściowe firmy Inoutic

Czym jest klasa RC2?
Dla każdej klasy bezpieczeństwa norma (PN-EN 1627:2012) określa siłę i czas działania, jakie dany produkt musi wytrzymać. Klasa RC2 oznacza ochronę przed przypadkowym włamywaczem, próbującym uzyskać dostęp z użyciem prostych narzędzi ręcznych: np. śrubokręta, szczypców, klina, itp. a w przypadku wyeksponowanych zawiasów, również z użyciem małej piły ręcznej. Włamywacz wyposażony w te przyrządy nie przedostanie się przez okna nawet po 3 minutach intensywnych wysiłków. Jeśli więc chce on uniknąć hałasu, a zależy mu na szybkim działaniu, najprawdopodobniej te systemy zabezpieczeń skutecznie go odstraszą i zrezygnuje z włamania.

Design

Konstrukcja drzwi wejściowych jest w dużej mierze tworzona na podstawie wybranego materiału panelu – może to być szkło, włókno szklane, plastik, aluminium itp. Dostawcy drzwi zawsze starają się proponować tak szeroki asortyment paneli, jak to możliwe, jednak ich oferty są podobne.

  • Drzwi wejściowe z profili PVC są zwykle dostępne w wersji klasycznej, tj. z prostym skrzydłem. Istnieją jednak wersje bardziej zaawansowane: drzwi z tzw. panelem nakładkowym (zakrywającym profil skrzydła), możliwe do wykonania w systemie Inoutic Eforte. Są one odpowiedzią na współczesny trend gładkich powierzchni bez przesunięć. W takim rozwiązaniu panel zakrywa profil skrzydła od zewnątrz, tworząc jednolitą gładką powierzchnię. Panel jest zwykle grubszy. Ponadto, jeśli materiał ma dobre właściwości termoizolacyjne, tak skonstruowane drzwi zmniejszą także straty ciepła.

Izolacja termiczna czy akustyczna?

Zgodnie z wytycznymi prawnymi, dotyczącymi warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, drzwi w przegrodach (ścianach) zewnętrznych lub w przegrodach między pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi muszą od 1 stycznia 2017 r. charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła Ud ≤ 1,5 W/m2K, przy czym inwestorzy już teraz oczekują jeszcze wyższych parametrów. W przypadku domów pasywnych, należy brać pod uwagę przede wszystkim właściwości termoizolacyjne drzwi. Jeśli jednak zależy Tobie na doskonałej redukcji dźwięku, musisz pamiętać o tym, że izolacja termiczna domu, zejdzie na plan dalszy.

Konsultacja i zdjęcia Inoutic