Drzwi zewnętrzne dobrze izolujące hałas

Nawet najlepszej jakości drzwi zewnętrzne zdadzą egzamin tylko wtedy, gdy będą dobrze zamontowane. Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach wielorodzinnych, dźwięki z otoczenia takie jak ruch uliczny bądź hałas z sąsiedztwa będą wpadać przez okna i drzwi.

Trzeba więc odpowiednio dobrać rodzaj i charakterystykę wyrobów stolarki otworowej tak, by jak najlepiej tłumiły niepożądane odgłosy, producenci oferują w tym zakresie wiele rozwiązań zapewniających nie tylko akumulację energii cieplnej, ale również redukcję hałasu.

Zadbanie o prawidłowy montaż drzwi ma duży wpływ na nasz komfort. Im ciszej, tym przyjemniej! Tym bardziej, że nasze ucho odbiera zmniejszenie hałasu o 10 decybeli jak obniżenie głośności o połowę.

GERDA drzwi SX10 premium

Czym powinny charakteryzować się „ciche” drzwi?

  • powinny być solidne, z wnętrzem szczelnie wypełnionym materiałem o wysokiej gęstości; wielowarstwowe wypełnienie stanowi skuteczną ochronę przed hałasem
  • jeśli zdecydujemy się na drzwi antywłamaniowe, to będą zbudowane z kilku warstw, m.in. warstwy korka, pianki poliuretanowej, wełny mineralnej i stali
  • dobre drzwi powinny mieć określony parametr Rw, dzięki któremu dowiemy się, jaki jest poziom izolacyjności akustycznej wyrażony w decybelach. Im wyższa wartość tego współczynnika, tym bardziej skuteczna ochrona przed niechcianymi dźwiękami
  • wybierając drzwi do domu i mieszkania warto też zwrócić uwagę na ich klasę antywłamaniową – od RC2 do RC4 – im wyższa, tym drzwi są trudniejsze do sforsowania.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsze „ciche” drzwi i okna na niewiele się zdadzą, jeśli ściany budynku będą zbudowane w przestarzałej technologii z niewystarczającą izolacją, a montaż wyrobów nie zostanie przeprowadzony w odpowiedni sposób. Niewłaściwy montaż drzwi może pogorszyć ich izolacyjność akustyczną nawet o 10 dB. Jakakolwiek pusta przestrzeń w ościeżnicy nie wypełniona odpowiednią pianą lub zaprawą sprawi, że dźwięki z zewnątrz będą się przedostawać do mieszkania. Dlatego warto podczas wyboru montera kierować się ich potwierdzonymi kwalifikacjami i rekomendacjami od renomowanych producentów.