Drzwi wewnętrzne – wtopione w ścianę

Czy drzwi mogą być niewidoczne, dyskretnie wtopione w przestrzeń? To możliwe, jeśli postawimy na niewidoczne drzwi z ukrytą ościeżnicą, które dobrze komponują się nie tylko nowoczesnymi aranżacjami. Czym wyróżnia się to rozwiązanie i jak dopasować je do funkcji danego pomieszczenia?

Drzwi wewnętrzne nie tylko chronią naszą prywatność, lecz także zdobią. Dlatego przy ich wyborze zwracamy przede wszystkim uwagę na kolorystykę i design. Wydawałoby się, że w przypadku tego typu produktów wymyślono już w zasadzie wszystko, a jednak… Na salony z przytupem weszły drzwi z ukrytą ościeżnicą, które dają zupełnie nowe możliwości aranżacyjne. Czy warto na nie postawić?

Harmonijne wnętrze z niewidocznymi drzwiami

  • Drzwi mogą mieć taką samą jak ściana powierzchnię, wykończenie i kolorystykę.
  • Granica pomiędzy nimi a ścianą jest więc praktycznie niewidoczna.
  • Specjalna konstrukcja skrzydła drzwiowego pozwala na ukrycie wszystkich elementów ościeżnicy i zawiasów.
  • Taki wygląd bardzo dobrze wpisuje się w modny obecnie minimalizm, a drzwi mogą być pokryte tapetą, farbą czy też tynkiem dekoracyjnym.
  • Łatwo dopasujemy więc ich design do charakteru danego pomieszczenia. Dodatkowo, takie rozwiązanie optycznie powiększa przestrzeń, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku wnętrz o niewielkim metrażu.

POL-SKONE drzwi z ukrytą ościeżnicą

Jeśli doceniamy zalety ponadczasowych kolorów takich jak biały i czarny, możemy postawić np. na model drzwi HARMONY z kolekcji firmy POL-SKONE. Biel jako barwa neutralna, znajdzie zastosowanie w każdym stylu wnętrzarskim. Czarny szczególnie dobrze sprawdzi się natomiast w eklektycznej lub nowoczesnej, loftowej aranżacji. Do wyboru mamy również naturalne forniry drewniane – ich ciepło i elegancja znakomicie pasują do pomieszczeń utrzymanych w klasycznej stylistyce. – Jednoskrzydłowe Drzwi HARMONY posiadają niewidoczną ościeżnicę i zawiasy. Zastosowany w nich system bezprzylgowy umożliwia otwieranie na zewnątrz, natomiast wersja z wrębem otwieranie do wewnątrz. W obu przypadkach skrzydło tworzy z ościeżnicą jedną płaszczyznę od strony zawiasowej.
Drzwi możemy wybrać jednak nie tylko w określonej kolorystyce, lecz także w wersji, która pozwala na ich samodzielne wykończenie, z surową ościeżnicą i skrzydłem w podkładzie – takie drzwi możemy pomalować na wybrany kolor. Gdy zdecydujemy się na model HARMONY, oprócz atrakcyjnego designu zyskujemy też wysoką trwałość, gdyż wszystkie powierzchnie proponowane przez POL-SKONE są odporne na zarysowania.

Ważne detale

Pamiętajmy, że ważny element każdego typu drzwi, także tych z ukrytą ościeżnicą, stanowi klamka, która jest widoczna przez cały czas. Warto więc zadbać o jej staranny dobór, a zazwyczaj jest w czym wybierać. Najpopularniejsze kolory to biały, czarny, złoty, srebrny, nikiel oraz mosiądz. Do tego dochodzą również różne kształty rozety i rękojeści oraz zamka. Zawiasy drzwiowe będą niewidoczne, gdy drzwi pozostają w pozycji zamkniętej. Kiedy drzwi zostaną jednak otwarte, zawiasy dostrzeżemy tylko przy krawędzi skrzydła. Możemy więc zdecydować też o kolorze tych akcesoriów, tak żeby całość była ze sobą zgrana pod względem wizualnym.

Drzwi wewnętrzne – skuteczna ochrona przed hałasem

Zwłaszcza w przypadku sypialni, pokoju dziecięcego czy pokoju przeznaczonego do pracy w trybie home office, chcemy, aby drzwi tworzyły skuteczną barierę przed hałasem, zapewniały nam i innym domownikom ciszę oraz komfort. Dlatego istotnym parametrem jest izolacyjność akustyczna. Dobrym rozwiązaniem są więc drzwi wyposażone dodatkowo w uszczelkę opadającą, zwaną również progiem opadającym. Zamontowany jest on w dolnej krawędzi skrzydła i zabezpiecza pomieszczenia przed przenikaniem hałasu. Przy zamykaniu skrzydła, dzięki specjalnemu aktywatorowi, uszczelka opada i jest dociskana do podłoża, skutecznie uszczelniając przestrzeń pomiędzy drzwiami a podłogą. Co ważne, w żaden sposób nie wpływa to na bezpieczne i wygodne przemieszczanie się domowników. Taka konstrukcja pozwala na osiągnięcie parametru izolacyjności akustycznej na poziomie Rw=27 dB.

Drzwi do zadań specjalnych

Drzwi z ukrytą ościeżnicą to ciekawa opcja również do biur czy hoteli. W tego typu obiektach odpowiednim wyborem będą np. drzwi wewnętrzne wejściowe z kolekcji HARMONY INVEST, zbudowane w oparciu o solidny ramiak sosnowy wzmocniony profilem stalowym.

  • Produkowane są one zgodnie z normą PN-EN 1192:2001.
  • Ościeżnica jest tu wzmocniona, poprzez zastosowanie większego i bardziej masywnego profilu niż w przypadku standardowych drzwi do budynków mieszkalnych.
  • Ze względu na stosunkowo dużą wagę skrzydła, zastosowano też bardziej wytrzymałe zawiasy.
  • Skrzydło jest obustronnie oklejone pakietem płyt HDF, a jego nominalna grubość to 50 mm. Izolacyjność akustyczna drzwi jest bardzo wysoka i wynosi Rw=37 dB.

Łatwy montaż

Zwieńczeniem inwestycji w nowe drzwi jest ich montaż. W przypadku drzwi z kolekcji HARMONY prace montażowe są nieskomplikowane, a uniwersalne ościeżnice pasują zarówno do ścianki gips-karton, jak i murowanej. Do zestawu dołączone są kątowniki, co zapewnia idealne połączenie słupów i nadproża, zaś specjalne nakładki z tworzywa sztucznego pozwalają uniknąć zabrudzenia podczas tynkowania.