Montaż paneli laminowanych – wskazówki dla początkujących

Ułożenie nowej podłogi z paneli laminowanych jest możliwe – szczególnie, gdy za tę pracę bierze się „złota rączka”. Jak narzędzia będą potrzebne? Jak to zrobić?

Aby montaż paneli przebiegł sprawnie i wygodnie, a podłoga po zakończeniu prac była elegancka i stabilna, warto wyposażyć się w takie akcesoria, jak: gumowy młotek i dobijak, kliny dystansowe, klocek montażowy i kątomierz. Przydatna okazać się może także otwornica, sznur traserski, metrówka oraz ołówek.

Przed przystąpieniem do montażu ważne jest, by panele przeszły aklimatyzację w docelowym wnętrzu, czyli leżały na podłożu w oryginalnym opakowaniu przez minimum 24 godziny. W pomieszczeniu powinna być temperatura wyższa od 18 stopni C, a wilgotność powietrza oscylować w granicach 50-65%.

Prace przygotowawcze

  • Podłoże musi być oczyszczone i wysuszone, a także maksymalnie wyrównane – odchylenia nierówności podłoża nie powinny przekraczać 3 mm na metr bieżący.
  • Zalecane jest także zagruntowanie powierzchni preparatem głęboko penetrującym.
  • W przypadku montażu paneli, które nie mają zintegrowanego podkładu, trzeba jeszcze ułożyć folię paroizolacyjną i matę wyciszającą.
  • Przed właściwym montażem należy także dokładnie wymierzyć pomieszczenie, podzielić je zgodnie z formatem materiału oraz schematem układania. Takie rozplanowanie „na sucho”  ułatwi późniejszą pracę i zapobiegnie marnowaniu paneli i ich niepotrzebnemu przycinaniu.
  • Najlepszy wzór ułożenia podłogi osiąga się wtedy, gdy panele układa się naprzemiennie, przy zachowaniu minimum 30-cm odległości między krótkimi krawędziami. Zaleca się również, aby montować je krótką krawędzią w stronę głównego źródła światła, a w długich i wąskich pomieszczeniach układać je zawsze w kierunku podłużnym.

Montaż tradycyjnych paneli laminowanych

  1. Zaczynamy od ustalenia 10-milimetrowych szczelin dylatacyjnych, które zapewniają panelom możliwość naturalnej pracy podczas codziennego użytkowania. Odległości te najlepiej wyznaczyć przy użyciu specjalnych kołków, pamiętając, że odstępy muszą być zachowane nie tylko od ścian, ale również wszystkich innych elementów konstrukcyjnych, np. drzwi czy rur.
  2. Montaż paneli przeprowadza się od lewej do prawej strony pilnując, aby krawędź z piórem skierowana była do ściany.
  3. Najlepiej zacząć do ułożenia dwóch rzędów paneli wzdłuż rozwiniętego sznura traserskiego, dzięki czemu zachowane zostaną kąty proste i dalszy montaż będzie łatwiejszy oraz bardziej precyzyjny.
  4. Każdy kolejny rząd należy zacząć od wsunięcia panelu długim bokiem pod kątem 30° w wpust leżącego panelu, spasować z krótszą krawędzią poprzedniego i zaryglować zamek, opuszczając z lekkim naciskiem. Zadanie to nie jest trudne i już po kilku próbach powinien poradzić sobie z nim nawet początkujący.
  5. Aby położyć ostatni rząd paneli należy odmierzyć odstęp pomiędzy ścianą a układanym rzędem, wymiary te nanieść na panel ołówkiem i odpowiednio go przyciąć. Później trzeba już tylko zaryglować go z ułożoną wcześniej podłogą.
  6. Jeżeli podczas układania paneli napotkamy na swojej drodze przeszkodzę w postaci ościeżnicy czy rury, to w materiale należy wyciąć odpowiedni otwór przy użyciu piły lub otwornicy. Oczywiście z uwzględnieniem 10-milimetrowej dylatacji.
  7. Na koniec kołki dystansowe trzeba usunąć, a szczeliny ukryć przy pomocy specjalnych rozetek, profili i listew.

Panele laminowane ze zintegrowana matą – nie musisz usuwać starej podłogi

Jeśli szukamy rozwiązań, które pozwolą maksymalnie przyspieszyć i ułatwić prace, warto sięgnąć po nowoczesne panele laminowane wineo z systemem Rock’n’go ze zintegrowaną matą. Można je montować na każdym rodzaju podłoża, bez konieczności usuwania starych desek, płyt OSB, wykładzin PCV czy ceramiki, pod warunkiem, że są przytwierdzone stabilnie i nie ma ryzyka, że się odkleją.

Dodatkowo panele laminowane z kolekcji Rock’n’go wineo, można układać bez zastosowania listwy dylatacyjnej między pomieszczeniami, w których nie ma ogrzewania podłogowego.
www.wineo-polska.pl