Jaki podkład podłogowy będzie najlepszy?

Cementowy, anhydrytowy, a może alfa? Podkład podłogowy to warstwa, od której jakości w dużym stopniu zależy trwałość i funkcjonalność podłogi. Do wyboru mamy tradycyjne jastrychy cementowe (nazywane też wylewkami) lub podkłady samopoziomujące – cementowe, anhydrytowe oraz alfa. Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabsze strony. Warto je poznać, zanim podejmiemy decyzję.

Zadaniem podkładu jest przeniesienie obciążeń oraz zapewnienie równej powierzchni przed położeniem posadzki, np. parkietu, płytek podłogowych, wykładziny. Odpowiednio wytrzymałe cementowe podkłady podłogowe mogą pełnić też funkcję posadzki (po zabezpieczeniu powierzchni odpowiednimi impregnatami). Zależnie od przeznaczenia i funkcji, jaką ma spełniać, podkład podłogowy musi charakteryzować się właściwymi parametrami technicznymi. Koronnym argumentem potwierdzającym wagę tego elementu niech będzie fakt, że źle zaprojektowana lub nieprawidłowo wykonana podłoga najczęściej oznacza kosztowny remont w przyszłości.

Podkłady Alfa

Takie mieszanki wykorzystują nowoczesny materiał wiążący na bazie specjalnego gipsu odmiany alfa (półhydrat siarczanu(VI) wapnia), zwanego również CaSuBi. Podkłady Baumit Alpha oparte na tym spoiwie charakteryzują się bardzo dobrym rozpływem, a uzyskanie gładkiej i równej powierzchni nie wymaga dodatkowego ręcznego czy maszynowego wygładzania. Są bezskurczowe, co eliminuje konieczność zastosowania dylatacji na powierzchni do 800 m (z ogrzewaniem podłogowym do 300 m²). Jednak pamiętajmy, że zawsze konieczne są dylatacje obwodowe – bez względu na rodzaj podkładu, który wybierzemy. Ich atutem jest także odporność na wodę – wyższa niż w przypadku wylewek anhydrytowych.

Ważną zaletą wylewek samopoziomujących Baumit Alpha jest również perspektywa szybkiego użytkowania powierzchni – produkty te umożliwiają chodzenie po wylewce już na drugi dzień po aplikacji (w przypadku podkładów zespolonych z podłożem już nawet po 6 godzinach). Dzięki swoim właściwościom (m.in. wysokiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła 1,6 W/mK), doskonale współpracują z systemem ogrzewania, zapewniając optymalne przekazywanie ciepła z rur grzewczych za pośrednictwem podkładu podłogowego.

Jastrychy cementowe

Przekrój tradycyjnego jastrychu z przewodem grzewczym

Jastrychy (wylewki) cementowe m.in. charakteryzują się półsuchą konsystencją. Układa się je ręcznie lub maszynowo, a następnie wyrównuje łatą. Podkłady fabryczne są dodatkowo wodo- oraz mrozoodporne. Właściwościami roboczymi, wytrzymałością, a często też szybkością wysychania znacznie przewyższają zaprawy wykonywane na budowie. Dzięki temu sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, w pomieszczeniach suchych, mokrych, a także miejscach narażonych na duże obciążenia. Mogą być stosowane w zakresie grubości od 10 do 100 mm, a dzięki gęstoplastycznej konsystencji idealnie nadają się do formowania spadków, tak pożądanych na balkonach, tarasach czy schodach, by swobodnie mogła spływać z nich woda. Spoiwo tych jastrychów stanowi cement, a podkłady te są podatne na skurcz, dlatego ważnym elementem ich wykonania na większych powierzchniach są właściwie zaprojektowane i zrealizowane dylatacje. Ułożona powierzchnia wymaga zazwyczaj zatarcia. Wadą tego rodzaju jastrychów jest długi czas wysychania. Na wykonaną powierzchnię można wchodzić zazwyczaj dopiero po 1-2 dniach od ułożenia, natomiast z jej pełnym obciążaniem i układaniem płytek należy poczekać zwykle 21 dni, a w przypadku wykładzin czy parkietów minimum 28 dni. Chyba, że sięgniemy po rozwiązanie takie jak posadzka cementowa Baumit Rapido 1 Speed – o błyskawicznym czasie wiązania i wysychania – wówczas ten czas skraca się do 3 godzin (ruch pieszy), a dowolne posadzki możemy układać już po 24 godzinach!

Podkłady anhydrytowe

Wytwarzane są na bazie anhydrytu – bezwodnej odmiany siarczanu wapnia (CaSO4). Mają płynną konsystencję i właściwości samopoziomujące. Pozwalają uzyskać równy i mocny podkład pod wszelkie okładziny podłogowe, ale tylko w pomieszczeniach suchych, bo nie są odporne na wilgoć. Mają nieco wyższy współczynnik przewodzenia ciepła (? ok. 1,4-1,6 W/mK) niż wylewki cementowe, więc lepiej od nich sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym. Wylewki anhydrytowe są praktycznie bezskurczowe, dlatego takie podkłady mogą być układane na dużych powierzchniach bez konieczności wykonania dodatkowych dylatacji (poza obwodowymi). Z reguły wymagają jednak użycia aktywatora wiązania, który może doprowadzić do wytworzenia się na powierzchni jastrychu tzw. „mleczka” – należy je zeszlifować przed położeniem okładziny. Wchodzenie na podkład możliwe jest następnego dnia po wylaniu, a jego obciążanie zazwyczaj po 3 dniach.

Rodzaj podkładu a ogrzewanie podłogowe

Aby ogrzewanie podłogowe dobrze spełniało swoją rolę, do wykonania podkładu należy użyć materiału o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych i wysokiej przewodności cieplnej – im będzie wyższa, tym efektywniej zadziała nasza instalacja. Pod tym względem lepiej sprawdzają się podkłady samopoziomujące, których płynna konsystencja gwarantuje dokładne otoczenie rurek grzewczych zaprawą, a tym samym mających znacznie lepszą przewodność cieplną niż jastrychy cementowe. Podkłady cementowe mają konsystencję półsuchą, dlatego trudniej je zagęścić wokół przewodów, co może powodować powstanie pustek powietrznych obniżających wydajność całego systemu.

Reasumując, podkład samopoziomujący można wykonać łatwiej i dużo szybciej, a dodatkowo taki podkład nagrzewa się znacznie szybciej w porównaniu do wykonanego z tradycyjnej zaprawy cementowej, przynosząc wymierne oszczędności energii. Na korzyść podkładów samopoziomujących (CA) przemawia także wysoka wytrzymałość oraz parametry techniczne, co pozwala zapomnieć o konieczności zbrojenia wylewki, a dodatkowo umożliwia zmniejszenie jej grubości z 45-50 mm do 35 mm nad przewodami grzewczymi.

Samopoziomujące podkłady Baumit Alpha charakteryzują się współczynnikiem przewodzenia ciepła 1,6 W/mK oraz wysoce homogeniczną strukturą, dzięki czemu nagrzewają się nawet ponad dwukrotnie szybciej od swojego cementowego odpowiednika i efektywniej oddają ciepło do pomieszczenia. Jeśli zatem zależy nam na najwyższej wydajności instalacji ogrzewania podłogowego – wylewka na bazie spoiwa alfa to zdecydowanie najlepsza opcja. Także wówczas, jeśli chcemy szybko uruchomić instalację. Przy zastosowaniu tej technologii jest to możliwe już po 3 dniach. W przypadku jastrychów anhydrytowych trzeba z tym poczekać 7 dni, a przy cementowych ten czas wydłuża się do 21 dni.

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, który rodzaj podkładu podłogowego jest najlepszy:

  • Jeśli chcemy formować spadki, bezkonkurencyjne będą podkłady cementowe.
  • Jeśli planujemy ogrzewanie podłogowe, lepiej sprawdzą się wylewki samopoziomujące.
  • Gdy zależy nam na szybkiej i łatwej realizacji prac – wylewki samopoziomujące.

Jednak niezależnie od tego, jakiego dokonamy wyboru, zawsze przestrzegajmy zaleceń producenta. Wybierajmy rozwiązania sprawdzone, niekoniecznie najtańsze. Szukanie oszczędności na warstwach podkładu podłogowego może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego, dlatego zanim uprzykrzymy sobie życie, narażając się na konieczność skuwania podłogi, lepiej od razu zadbajmy o odpowiednią jakość materiałów oraz wykonawstwa.

www.baumit.com