Okna w stylu holenderskim, czyli jakie?

Domy w stylu holenderskim mają wyrazisty, a jednocześnie pełen ciepła charakter. Ceglane elewacje, duże przeszklenia, a wewnątrz imponująca funkcjonalność i przestronność. Na dolnej kondygnacji zwykle montowane są duże drewniane okna, które nawet wieczorem nie są zasłaniane firankami, ani żaluzjami.

Styl holenderski jest pełen kontrastów – sprawia wrażenie eklektycznego, jednak nie ma w nim nic nieprzemyślanego. Jest oszczędny w dodatkach, a jednocześnie bardzo przytulny i elegancki. Choć Holendrzy lubią łączyć różne konwencje, na pierwszym miejscu stawiają praktyczność. Niezmiernie ważną rolę odgrywa tu przestrzeń i światło, które dociera do wnętrz przez bardzo duże okna. To właśnie one w połączeniu ze spadzistą konstrukcją dachu i cegłą elewacyjną stały się głównymi atrybutami klasycznego stylu holenderskiego.

Z myślą o nieszablonowych projektach łączących tradycyjną architekturę z nowoczesnymi akcentami powstały okna z PVC Schüco LivIng Variant, które swoim wyglądem nawiązują do klasycznej drewnianej stolarki. S

Okno jako dekoracja domu holenderskiego

Budynki holenderskie posiadają zwykle dość wysokie poddasze, a także wysoki parter ze strefą dzienną. Na dole zwykle montowane są duże drewniane okna, które nawet wieczorem nie są zasłaniane firankami, ani żaluzjami. Ich jedynym dekoracyjnym akcentem mogą być szprosy. Okno Schüco LivIng Variant z charakterystycznymi profilami o kanciastym kształcie odwzorowuje estetykę klasycznych drewnianych okien, a przy tym ma zalety wysokiej jakości energooszczędnego okna z PVC. Pełny system obejmuje bogatą gamę szprosów, profili przyłączeniowych i dodatkowych, dzięki czemu możliwe jest wykonanie dowolnej koncepcji okien, drzwi balkonowych czy wejściowych. Przy bardzo dużych oknach można zastosować szyby wklejane, które dodatkowo usztywniają skrzydła. W zależności od indywidualnej koncepcji można tworzyć dowolne zestawienia kolorystyczne, np. dobrać inny kolor ościeżnicy i ramy od wewnątrz, a inny od zewnątrz. Do wyboru 200 oklein w kolorach jednolitych i drewnianych oraz nowoczesne okleiny metaliczne AutomotiveFinish.

Energooszczędność i bezpieczeństwo

Wielkoformatowe okna mogą generować duże straty ciepła i dyskomfort termiczny w budynku, jeśli nie zostaną wykonane w systemach zapewniających optymalną szczelność i izolacyjność termiczną. Okno LivIng Variant gwarantuje doskonałą efektywność energetyczną, dzięki współczynnikowi przenikania ciepła dla ramy Uf = 1,0 W/m2K. Taki efekt udało się uzyskać dzięki sześciokomorowej konstrukcji i zwiększonej głębokości zabudowy do 120 mm. W skrzydło można wstawiać specjalne, ciepłe zestawy szybowe o grubości nawet do 52 mm, które dodatkowo podnoszą właściwości izolacyjne okna. Innowacyjny system termozgrzewalnych uszczelek z wysokiej jakości EPDM zapewnia skuteczną ochronę przed wiatrem i wodoszczelność w klasie 9 A. Stolarka w systemie LivIng Variant może być także wykonywana w optymalnej klasie odporności na włamanie SKG 2. Zwiększona głębokość zabudowy zapewnia dodatkową ochronę okuć przed ingerencją z zewnątrz.

Więcej  www.schueco.pl